Jan Bureš: Eurozóna hlásí rekordní náladu v podnikání. Co na to ECB a euro?

23.05.2017 14:18

Nálada mezi podnikateli v eurozóně láme rekordy. Index PMI v průmyslu vystoupal na nová šestiletá maxima a index německé podnikatelské nálady IFO dokonce zdolal nová historická maxima. Index PMI ve službách jen kosmeticky zvolnil a pozitivně vypadá i pohled do struktury indexu Ifo. Výrazně se vylepšilo hodnocení současné situace i očekávání a nálada zůstává velice pozitivní napříč všemi hlavními sektory německé ekonomiky - překvapivě dobře si vede zejména zpracovatelský průmysl.

Jan Bureš: Eurozóna hlásí rekordní náladu v podnikání. Co na to ECB a euro?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Dnešní čísla tak ukazují na pokračování svižného růstu z počátku roku a počítáme s tím, že ekonomika v druhém a třetím kvartále může zrychlit na 1,8 -1,9% a zpomalí pak až ke konci roku 2017. Za celý rok 2017 by pak mohla euirozóna růst o 1,8%, což je nad dnešním odhadem trhu. To vše za předpokladu, že se s podnikatelskými náladami nakonec dál podobně jako na začátku roku budou vylepšovat i tvrdá data, a to především v problematičtějších koutech eurozóny (Itálie). Souběžně s pokračujícím růstem dojde pravděpodobně k dalšímu vylepšení situace na trhu práce a jádrová inflace by se měla po zklidnění nezvyklé volatility usadit definitivně nad 1 %. ECB tak bude moct v červnu konstatovat, že se její prognóza postupného návratu inflace k cíli naplňuje a může na nejbližším červnovém zasedání lehce změnit komunikaci.

Předpokládáme, že ECB v prvé řadě upustí od strašení dalším eventuálním poklesem sazeb a naopak postupně vrátí do hry možnost růstu sazeb do kladných vod ještě před skončením QE. To vše by časem pro euro mělo být pozitivní. Pro dolar tak bude čím dál tím těžší obrátit běh věcí ve svůj prospěch.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…