Jan Bureš: Evropský průmysl zaostal za očekáváním

14.12.2016 14:08

Průmysl v eurozóně v říjnu lehce zpomalil - meziměsíčně poklesl o 0,1 %, zatímco meziroční dynamika zpomalila na 0,6 % (z revidovaných 1,3 % v září). To je lehce za naším očekáváním i konsensem trhu.

Jan Bureš: Evropský průmysl zaostal za očekáváním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Při pohledu do struktury průmyslové dynamiky dál táhne průmysl vpřed především výroba počítačů a elektroniky, automobilů a elektřiny (více viz graf níže). Ze stěžejních oborů zaostává výrazněji a trochu překvapivě strojírenství (-1,4 % y/y). Trochu znepokojivě tentokrát vyznívá také regionální srovnání - mezi členskými zeměmi jsou poměrně výrazné rozdíly. Průmysl roste tempem stabilně okolo 1 % v Německu a podobně se vede i Česku (+0,8 % y/y). V posledních měsících ale začíná ztrácet na dynamice dříve rychle rostoucí Španělsko (0,3 % y/y) a především Francie. Tam šel průmysl dolů již druhý měsíc v řadě a meziročně klesá o 1,8 %.

Při pohledu na měkké indikátory a nové objednávky věříme, že se jedná pouze o dočasné zpomalení. Věříme nadále, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále dále poroste, i když pravdě po dnešním průmyslu náš dohad (nowcast) snižujeme na 0,3 % mezikvartálně (viz graf níže). Slabší průmysl by měly vykompenzovat silnější služby tažené domácí poptávkou.

Na trzích by dnešní čísla neměla mít větší dopad. Překvapení nebylo velké a politika ECB je po prosincovém zasedání tak jako tak načrtnutá na poměrně dlouhou dobu dopředu. Dnes proto daleko více pozornosti přitáhne večerní výsledek zasedání amerického Fedu.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…