Jan Bureš: Evropský průmysl zklamal, výkon eurozóny ale zůstává velice slušný

11.04.2017 12:29

Evropský průmysl v únoru lehce šlápl na brzdu a poklesl meziměsíčně o 0,3 % v eurozóně a o 0,2 % v celé EU. I tak předběžná čísla za první kvartál zatím vypadají velice slušně.

Jan Bureš: Evropský průmysl zklamal, výkon eurozóny ale zůstává velice slušný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama
Především díky vylepšující se situaci na trhu práce počítáme nadále s tím, že ekonomika eurozóny zrychlila na začátku roku o 0,5 % a udržela si tak meziroční dynamiku okolo 1,8 % (viz graf níže).
 
 

 

Dařilo se především výrobcům počítačů a elektroniky, ale také všechny stěžejní sektory včetně strojírenství a výroby automobilů pokračují v růstu (viz graf níže).

Z velkých ekonomik eurozóny v tuto chvíli šlape na brzdu pouze Francie (-0,8 % meziročně), kde může sehrávat svoji roli nejistota před blížícími se prezidentskými volbami. Ostatní členské země včetně Itálie v únoru dál rostly.

Z pohledu ECB dnešní čísla nepřináší nic zásadně nového. Je dobře známou věcí, že vstup do nového roku se ekonomice eurozóny povedl a dobré výsledky podnikatelských nálad potvrzují, že by růst za celý rok mohl ve finále překvapit vyššími hodnotami (1,7 % oproti očekávaným 1,6 %). Na politice ECB a ochotě dál “tisknout peníze” to ovšem mnoho nezmění. Minimálně do chvíle, dokud nebudeme mít za sebou francouzské volby a neuvidíme o něco rychlejší jádrovou inflaci. I protozatím moc nevěříme v trvalejší zisky eura na frontě s dolarem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martin Červíček: Kde mají zemědělci další úspory hledat?

20:44 Martin Červíček: Kde mají zemědělci další úspory hledat?

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne.