Jan Bureš: Fed ponechá rotačky tisknoucí dolary na plný výkon a ubere plyn až příští rok

30.10.2013 11:58

Pozornost trhů se opět stáčí k nejmocnější centrální bance - americkému Fedu.

Jan Bureš: Fed ponechá rotačky tisknoucí dolary na plný výkon a ubere plyn až příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Na posledním zasedání se rozhodli centrální bankéři pokračovat v tištění dolarů (politice QE) tempem 85 miliard za měsíc a vyčkávat na silnější čísla (především z trhu práce). Ta za poslední měsíc nepřišla - tvorba pracovních míst v září, a po revizi i v předešlých měsících, zpomaluje. Nezaměstnanost po většinu času klesá pouze díky odlivu lidí z trhu práce a inflace zůstává nízká. Druhým problémem, vedle slabších čísel, bude opětovný rozjezd adrenalinových rozpočtových debat v americkém Kongresu na konci roku - na dluhový strop by měly Spojené státy narazit znovu na začátku února. Nejisté dopady fiskálních šarvátek na ekonomiku mohou Fed odrazovat od utahování měnových kohoutů. A v neposlední řadě má Fed před sebou výměnu velení - Janet Yellenová vystřídá Bena Bernankeho na konci ledna. To vše nahrává dalšímu pokračování politiky QE.

Sázím na to, že Fed dnes lehce pozmění komentář a zmíní v něm slabší čísla z trhu práce a fiskální nejistotu. S odbouráváním politiky QE počítám až od března 2014. Aby se Fed rozhoupal k otočení kormidla dříve, musel by pravděpodobně vidět silnější čísla z trhu práce. S takovým scénářem v současné době většina investorů počítá, a proto by dnešní zasedání nemělo být pro trhy velkým překvapením.

Na druhou stranu je pravda, že i řadě holubic není politika QE v tuto chvíli příliš po chuti. Vlastní výzkum Fedu poukazuje na neefektivnost tohoto nástroje, nehledě na rizika této politiky pro finanční stabilitu. Nedá se tedy vyloučit, že se Fed nakonec dříve než v březnu odhodlá k nahrazení politiky QE jiným expanzivním nástrojem…, například verbálním závazkem držet úrokové sazby při nule ještě delší dobu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Nezákonná opatření vznikají na politickou objednávku?

19:53 Ivo Valenta: Nezákonná opatření vznikají na politickou objednávku?

Neskutečné, odporné. Redakce Reflexu přináší důkaz, že nezákonná covidová nařízení „chodí přímo z vl…