Jan Bureš: Globální optimismus přeje i koruně, ale vybízí k opatrnosti

11.05.2017 10:12

Po vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských volbách jako by před sebou trhy přestaly vidět jakákoliv výraznější rizika. A svým způsobem mají pravdu. Ekonomika eurozóny i Spojených států může dál těžit z dobrého výkonu pracovního trhu a domácí poptávky. V Evropě se navíc může s ústupem politického napětí více rozjet investiční aktivita. Americké akcie (S&P 500) a německý index DAX se proto snaží vyšplhat na nová historická maxima, zatímco indikátory “strachu” jako na příklad VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) spadl v posledních dnech do blízkosti rekordních minim pod úroveň 10 USD. Tam historicky vzato nevydržel nikdy moc dlouho a to vybízí k opatrnosti. Pokud by se měli investoři v budoucnu začít chovat o něco méně “bezstarostněji”, může to mít svůj odraz i v Česku. Česká koruna je totiž vzhledem k většímu množství otevřených sázek na její zisky více citlivá na globální výkyvy v ochotě “riskovat”.

Jan Bureš: Globální optimismus přeje i koruně, ale vybízí k opatrnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Co by se tedy v globální aréně mohlo pokazit, když vývoj v eurozóně i v USA vypadá relativně slibně? Pochybnosti opět vzbuzuje Čína, která se v posledních dnech nepřidala k obecnému tržnímu optimismu. Ba naopak.

Od začátku měsíce ztratily čínské akcie okolo 5 % kvůli strachu z toho, že vláda začne agresivněji tlumit rychlý růst úvěrů, který v posledních letech výrazně zvýšil vnitřní zadluženost druhé největší světové ekonomiky.

Čínský model růstu přitom hodně sází na úvěry financované investice a bez nich může mít vážný problém. Je ale otázka, zda si čínské autority budou přát situaci řešit agresivněji před klíčovým stranickým sjezdem na podzim tohoto roku. Čínská “rozbuška” tak pravděpodobně bude trhy a ekonomiky ohrožovat až na přelomu roku 2017 a 2018.

.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

18:40 Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

Konstatování, že nějaký člověk prokazuje svou nepoučenost v oblastech ekonomiky a politiky, by v prů…