Jan Bureš: Index strachu na sedmiletých minimech

10.06.2014 12:57

Index strachu na Wall Street (VIX) spadl v uplynulých týdnech na sedmiletá minima a americké akcie si včera vyšláply na nové historické rekordy. Trhy jednoduše opouští strach a rozkolísanost (volatilita) jde dolů. A není to jen případ amerických akcií. Volatilita padá na dluhopisových i devizových trzích. V Česku je nejzářnějším případem koruna, které od minulého listopadu ČNB značně přistřihla křídla.

Jan Bureš: Index strachu na sedmiletých minimech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Právě centrální banky mají lví podíl na poklesu volatility. Garance nízkých a stabilních sazeb zkrotila krátký konec výnosových křivek ve většině vyspělého světa. Stabilnější krátkodobé sazby se současně odráží v nižší rozkolísanosti měnových párů - volatilita na eurodolaru od začátku roku klesá a je na mnohaletých minimech. Na delším konci zase tlumí volatilitu super nízká inflace. Akciové trhy bez větších výprodejů nepřetržitě rostou také proto, že centrální banky (kvůli nízké inflaci) slibují investorům levné peníze na dlouhou dobu.

 Období super-nízké volatility mnoha hráčům na trhu začíná připomínat éru před startem velké finanční krize, kdy trhy opustil strach, a začaly půjčovat ve velkém, aniž by rozlišovaly kvalitu projektů. Peníze dostávala lacino řecká vláda, stejně tak jako nezaměstnaní Američané na hypotéky. V tuto chvíli ale ještě tak daleko nejsme. Alespoň ve vyspělém světě neprovází pokles volatility a strachu nijak výrazný rozjezd úvěrů. Ba naopak, v eurozóně ještě úvěrová zásoba dál padá. Jedno z mála míst, kde levné peníze už mohly stihnout nafouknout škodlivé bubliny, jsou některé rozvíjející se trhy - například v Turecku úvěrová dynamika v posledních letech překonávala v průměru 20 %. Dalším přefouknutým trhem mohou být některé vládní dluhopisy. Je asi těžko představitelné, aby si španělská vláda na trzích půjčovala dlouhodobě levněji než USA.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…