Jan Bureš: Nálada v Německu je na bodu mrazu kvůli obchodním válkám

25. 6. 2019 7:33

Nálada v největší světové ekonomice dál klesá a dostala se na 97,4 bodu - nejnižší hodnoty od konce roku 2014.

Jan Bureš: Nálada v Německu je na bodu mrazu kvůli obchodním válkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Je to především kvůli zhoršujícím se očekáváním, na kterých se podepisuje rozjíždějící se obchodní válka mezi USA a Čínou. Alarmující také je, že nálada se v tuto chvíli zhoršuje prakticky napříč všemi sledovanými odvětvími - to znamená i ve službách nebo ve stavebnictví, které stále těží z přetrvávající dobré situace na trhu práce.

Červnová měkká data tak potvrzují naše chmurné odhady pro největší evropskou ekonomiku. I když se pád podnikatelské nálady PMI zastavil, pořád dohromady s dnešním indexem Ifo a s průzkumy Evropské komise ukazují na pokles německého hospodářství v polovině roku (-0,1 % mezikvartálně). A tvrdá data z průmyslu a maloobchodu v tuto chvíli vysílají ještě horší signál než samotné nálady a průzkumy mezi spotřebiteli a podnikateli (náš nowcast ukazuje na -0,2 až -0,3 % mezikvartálně). To vše se sice ještě může změnit, protože průmysl a maloobchod máme k dispozici pouze za duben, ovšem otázkou je jestli k lepšímu? Minimálně podnikatelské nálady ukazují, že negativní trend se zatím neobrací.

A to je jeden z důvodů, proč je ECB nervózní a začíná řinčet zbraněmi. Největší evropská ekonomika se z motoru eurozóny stala podobně jako Itálie brzdou. Jen důvody jsou zcela jiné. Ne domácí problémy, ale vysoká otevřenost Německa a jeho zranitelnost vůči poruchám v globálním obchodu. I proto Mario Draghi explicitně zmínil, že další kroky ECB budou záviset i na výsledku jednání G20 startující tento pátek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…