Jan Bureš: Nízká cena ropy tlačí inflaci dolů

09.12.2014 16:00

Zlevňující pohonné hmoty drží českou innflaci na uzdě ( vříjnu pokles o 0,2% m/m). Je to logický důsledek propadu cen ropy na světových trzích, který by měl pokračovat. Éra nízké ceny ropy by neměla jen tak odeznít. V roce 2015 očekáváme, že ropa Brent zůstane v průměru okolo 65 USD za barel. Proto jsme se rozhodli podívat na to, co levná ropa přinese střední Evropě.

Jan Bureš: Nízká cena ropy tlačí inflaci dolů
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Střední Evropa má obecně štěstí a patří k regionům, které mohou z nízké ceny ropy těžit. Je čistým dovozcem ropy a čistým dovozcem je také největší obchodní partner - země eurozóny. Nižší ceny ropy na prvním místě mohou podpořit reálné příjmy a spotřebu domácností. Jak se promítne nižší cena ropy do cen benzínu, ale záleží i na specifikách místních trhů, podílu daní na celkové ceně a vlivu měnového kurzu.Jak se ceny nakonec odrazí v peněženkách domácností je nakonec ovlivněno i celkovým podílem útrat na benzín na spotřebitelských výdajích. Pokud vezmeme v potaz všechny faktory, nakonec by nejvíce měly pomoci nižší ceny ropy Maďarům a relativně nejméně Čechům.

Druhým možným blahodárným dopadem levné ropy je přímý pozitivní vliv na produkční schopnosti průmyslu. Zde nejsou efekty úplně jednoznačné. Historicky vzato působily ve střední Evropě pozitivně pouze poklesy cen ropy vyvolané nabídkovými šoky - nárůstem světové produkce. A těch nebylo mnoho - většinu volatility na trhu s ropou v minulosti obstarávala kombinace poptávkových šoků a spekulace. Pokud ale budeme věřit, že alespoň část dnešního propadu cen ropy je způsobena vyšší těžbou, může to středoevropskému průmyslu přinést lehce kladné body. Nejvíce opět v Maďarsku.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSOB

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.