Jan Bureš: O amerických sazbách rozhodne Jackson Hole

08.08.2016 12:30

Silná čísla z amerického trhu práce vrací do hry růst úrokových sazeb v USA v tomto roce a dokonce možná již v září. I když největší světová ekonomika rostla v druhém kvartále pomalu (1 % mezikvartálně anualizovaně), trh práce jede dál naplno. V červenci vzniklo 255 tisíc nových pracovních míst a mzdy rostly nejrychleji od roku 2009 (2,6 % meziročně). Řada členů vedení Fedu proto může před zářijovým zasedáním stále zvažovat další zvýšení úrokových sazeb, byť podle trhů je tato šance stále velmi nízká. Trhem implikovaná pravděpodobnost zářijového růstu Fed sazeb i po silných číslech nepřesáhla v pátek 18 %. Proč trhy nemají zatím chuť vsadit si na vyšší sazby?

Jan Bureš: O amerických sazbách rozhodne Jackson Hole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Za prvé proto, že už se trhy v minulosti párkrát spálily a viděly, že od slov k činům je v případě Fedu hodně dlouhá cesta. Za druhé, Fed může mít oprávněné obavy, že ve snaze mírnit utahující se trh práce zchladí nepřiměřeně i investice, kterým se v posledním kvartále dařilo velice špatně. Za třetí, i když vyhlídky pro americkou domácí poptávku vypadají velice příznivě, na stole zůstává řada vnějších rizik.Brexit sice zdá se v první fázi zůstává z hlediska negativních dopadů problémem čistě britským, avšak poslední rozhodnutí Bank of England jde přesně opačným směrem než ve směru utahování měnové politiky a vytváří tlak i na další centrální banky. Fed ale může mít nakonec také strach, že dalším (překvapivým) růstem sazeb podobně jako na začátku roku nastartuje “peklo” na rozvíjejících se trzích včetně Číny. To by znamenalo konec letní pohody na akciových trzích. V předvečer amerických prezidentských voleb by se pak měnová politika mohla stát jedním z témat předvolebních soubojů. 

To není úplně málo důvodů, proč by se Fed mohl nakonec v září rozhodnout dál vyčkávat se zvýšením úroků nejlépe až za horizont amerických voleb (8. listopadu). Pokud Janet Yellenová bude chtít naznačit opak, vybere si k tomu pravděpodobně vystoupení na tradičním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole na konci srpna, přičemž již podrobný zápis z posledního zasedání FOMC může naznačit, zdali zářijová akce Fedu vůbec leží na stole.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Starý známý zápach

21:21 Milan Knížák: Starý známý zápach

Naše dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí. Oknem spatřily ukrajin…