Jan Bureš: Pod členstvím Británie v EU a librou se kývá židle, vlivný The Sun nabádá k Brexitu

14.06.2016 11:14

Blížící se hlasování o Brexitu a španělské mimořádné volby hrají investorům na nervy. Znepokojující je rostoucí podpora odchodu z EU v britských průzkumech veřejného mínění.

Jan Bureš: Pod členstvím Británie v EU a librou se kývá židle, vlivný The Sun nabádá k Brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Čtyři poslední průzkumy včera potvrdily, že odpůrci Unie mají momentálně navrch. Navíc za odchod se postavil i vlivný deník The Sun. Výsledky online průzkumů mohou být sice zkreslené, ale obrázek posledních týdnů to nijak výrazně nemění. Tábor podporující odchod z Unie získává na síle a výsledek referenda může být příští týden velice těsný. Co to znamená pro trhy?

V prvé řadě, může pravděpodobně dál růst napětí na akciových trzích. Indexy strachu (implikované volatility) by se mohly v předvečer referenda vyhoupnout k letošním maximům (z února). A to by mohlo stlačit ještě níže výnosy německého bundu. Desetiletý německý výnos se v tuto chvíli pohybuje v blízkosti nuly a krátkodobě je citlivý právě na akciové napětí a ceny ropy.Pokud v předvečer britského referenda půjde akciové napětí vzhůru a ceny ropy dolů, může se německý desetiletý výnos posunout po vzoru Japonska do záporu. Pokud ale k žádnému Brexitu nedojde a eurozóna se dočká v druhé polovině roku lehkého nárůstu inflace, může se bund velice rychle stát z žádaného zboží horkým bramborem. Při takto nízkých výnosech i malý posun delšího konce německé křivky směrem vzhůru může investorům způsobit vysoké ztráty.

Na devizových trzích může zítra otázku Brexitu trochu zastínit zasedání amerického Fedu. Ať už ale Janet Yellenová řekne cokoliv, dolaru to na frontě s eurem a s librou těžko výrazněji ublíží. Do nemilosti se v předvečer referenda mohou dostat i středoevropské měny - polský zlotý ostatně už od konce minulého týdne ztratil 2 % a pár halířů by nakonec mohla ztratit i koruna.

Jan Bureš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 171.  Antisemitismus: tady a teď

15:22 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 171. Antisemitismus: tady a teď

Deborah Ester Lipstadtová (*18. března 1947 v New York City) je americká historička, profesorka mode…