Svoji roli sehrává samozřejmě relativně lepší kondice ekonomik ve Španělsku nebo v Itálii a současně vybavenost eurozóny novými nástroji – stálý záchranný fond ESM, základní kostra bankovní unie. Riziko nákazy také snižuje probíhající masivní měnová expanze ECB, která stlačuje dolů výnosy dluhopisů napříč celou eurozónou. I tak by ale eventuální Grexit nebo i samotné zavedení kapitálových kontrol bylo na jihu eurozóny cítit ve znatelnějším nárůstu napětí a pravděpodobně i v dočasném odlivu vkladů.I když během včerejšího dne přinesly světové agentury zprávy ohledně pokroku v jednáních nad řeckým reformním balíkem.
Kroky vpřed jsou ale pravděpodobně velice pomalé a dohoda na konkrétním plánu na setkání euroskupiny v tomto týdnu není moc pravděpodobná. Klíčovou otázkou pro nadcházející týdny a měsíce tak zůstává otázka, kolik zůstalo Řekům peněz ve státní kase? Zatímco splátky Řeckého dluhu jsou poměrně dobře dohledatelné, aktuální stav řecké státní pokladny je pouze předmětem dohadů a spekulací. Na podzim minulého roku mělo Řecko poměrně vysokou eurovou hotovost přesahující 18 mld. euro.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.