Jan Bureš: Rozjetý průmysl s kudlou v zádech

02.02.2012 18:29 | Zprávy

Nálada v průmyslu je na začátku roku 2012 v globálním měřítku dobrá. V posledních dnech to potvrdila série lednových podnikatelských nálad v největších světových ekonomikách.

Jan Bureš: Rozjetý průmysl s kudlou v zádech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

I proto se trhům zatím daří s úspěchem nevěnovat moc pozornosti zmatenému managementu euro-krize. Globální ekonomika připomíná v tuto chvíli vcelku spolehlivě rozjetou lokomotivu, kterou ale nedořešená euro-krize může kdykoliv vykolejit.

Velice příjemná jsou především čísla z USA. Nálada v průmyslu roste třetí měsíc v řadě, je na úrovních potvrzujících jednoznačně probíhající expanzi a z hlediska struktury nálady je velice pozitivní vidět silné nárůsty nových objednávek. V Evropě je rozpoložení pochopitelně horší, a to především v těch zemích, které jsou trhy nebo nadnárodními institucemi tlačeny do tvrdých úsporných opatření. Nálada v průmyslu zůstává na úrovních potvrzujících pokračující pokles ekonomik eurozóny (PMI pod klíčovou hodnotou 50). Na druhou stranu i zde vidíme druhý měsíc v řadě zlepšení, což může být znakem stabilizace a hledání dna hospodářského cyklu.

Mezi Amerikou a Evropou pak leží většina asijských ekonomik. Některé z nich hlásí v průmyslu silnou expanzi (Indie), jiné lehký pokles (Čína). Napříč Asií je ale vidět podobně jako v Evropě minimálně druhý měsíc v řadě vylepšování podnikatelských nálad tažené především novými objednávkami.

Z tohoto pohledu není moc příjemné vidět zhoršující se náladu v českém průmyslu, která je v kontrastu nejen s eurozónou, ale i například se sousedním Polskem nebo Maďarskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…