V tuto chvíli je jasné, že utahování měnových kohoutů bude záviset na číslech z reálné ekonomiky. Nezaměstnanost sice překvapila v posledních měsících setrvalým poklesem, inflace ale zůstává nízká a hospodářství jako celek roste spíš pomaleji. Dnes zveřejněná čísla za HDP by měla ukázat, že americká ekonomika roste třetí kvartál v řadě pomaleji než 2 %. Studie Fedu z roku 2011 ukazuje, že růst pod 2 % zvyšuje riziko recese. Navíc ekonomika v tuto chvíli roste z velké části díky sektorům, které přímo profitují z uvolněných kohoutů amerického Fedu - daří se především realitnímu sektoru a výrobcům automobilů. Včerejší čísla z amerického realitního trhu ukázala, že ceny domů rychle rostou třetí měsíc v řadě (za kvartál o 6,5 %, meziročně o více než 12 %). Neuváženě rychlý obrat v měnové politice by mohl výkon těchto na úroky citlivých sektorů ohrozit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…