Jan Bureš: Týden ve znamení PMI a polských bank

30.09.2019 10:51

Tento týden nastartoval lepším výsledkem čínských podnikatelských nálad PMI. To jen potvrzuje, že hlavní obětí současného nárůstu geopolitického napětí nejsou ani Čína ani Spojené státy, ale Německo.

Jan Bureš: Týden ve znamení PMI a polských bank
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Tam index PMI v průmyslu v září spadl na nejnižší úrovně od roku 2009 a finální čísla tento týden to jen potvrdí. Ekonomika USA je na první pohled z velkých hráčů nejodolnější, ovšem i tam index ISM v průmyslu spadl v posledním měsíci překvapivě pod klíčovou hodnotu 50 bodů. I proto tento týden budou v centru pozornosti vedle slušných čísel z amerického trhu práce právě čerstvé výsledky nálad z průmyslu.

A ty jsou na programu i ve střední Evropě. Konkrétně v případě Česka se ovšem v posledních několika letech ukazují PMI v průmyslu jako relativně špatný předstihový ukazatel. Přes dlouhodobě velice nízké úrovně (44,9 bodu) český průmysl i nové zakázky dál pěkně rostou.

Ve finále ovšem hlavním magnetem pozornosti ve střední Evropě bude čtvrteční rozhodnutí Evropského soudního dvoru v kauze polské cizo-měnové hypotéky. Ničivý potenciál negativního verdiktu na polské banky je na trzích dobře znám a všechny středoevropské měny proto mohou být v tomto týdnu nervózní.

Jestřábí vyznění posledního zasedání ČNB tak pravděpodobně koruně už tento týden příliš nepomůže a čekáme, že se česká měna vrátí zpátky do lehké defenzivy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Pravda vítězí

16:17 Jiří Weigl: Pravda vítězí

Tři roky od brexitového referenda v Británii u nás šířila mainstreamová média konspirační teorie, že…