Jan Bureš: Zlato zažilo nejprudší propad za posledních 30 let

16.04.2013 10:47

Skeptici zpravidla varují před splasknutím bubliny příliš brzy. Nejinak tomu bylo i v případě zlata.

Jan Bureš: Zlato zažilo nejprudší propad za posledních 30 let
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

 

Včerejší nejprudší propad zlata za posledních 30 let ale pravděpodobně zasadil zlaté horečce definitivní smrtelnou ránu. Cena zlata spadla za jediný den o necelých 10 % na 1360 USD za unci - nejnižší úrovně za poslední dva roky. 
 
Paradoxně je to ve chvíli, kdy z globální ekonomiky chodí spíše horší čísla, a centrální banky rozjíždějí nové vlny tištění peněz. Nic z toho se ale stále neukazuje ve vyšší inflaci, a to začíná být po mnohaletém růstu cen zlata trochu problém. Právě strach z inflace a z reálného znehodnocení úspor byl živnou půdou pro útěk do zlata. Ve většině vyspělého světa se přitom inflace dál drží pod 2 % - v prvním kvartále 2013 spadla v Německu inflace na 1,4 % y/y, ve Francii na 1 %, v USA na 2 % a v Japonsku na -0,6 %. Nad 2 % zůstává pouze v Británii (2,8 %), ale i tam za poslední rok výrazně poklesla. 
 
Zlato přitom bez inflačního strachu není prakticky k ničemu. Je to dáno tím, že investice do zlata je svojí povahou jiná než investice do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí. Na rozdíl od nich zlato nenese žádný výnos a je tak od začátku do konce čirou spekulací na další růst ceny. Dluhopisy přinášejí úrokové zhodnocení v podobě kuponů, akcie ve formě dividendy a z nemovitosti se platí nájem. U všech těchto investic lze zhodnotit, zda jsou z pohledu dnešní ceny výnosné. Ze zlata jako investor nemáte nic, jen náklady na úschovu. Zlaté spekulace jsou zpravidla kriticky závislé na levných penězích od centrálních bank (ty tu zatím nějakou dobu zůstanou) a na strachu z toho, že pro peníze neexistuje na světě jiné bezpečné místo. Pokud tento strach opadá (například kvůli poklesu inflačních očekávání), zlato není potřeba (nic nenese a musí se platit náklady na úschovu) a vidina poklesu jeho ceny z něj dělá horký brambor v rukou vlastníka. Chcete ho pouze ve chvíli, kdy jeho cena roste a vy máte jako ostatní strach, že na všem dalším reálně proděláte. Když jeho cena začne prudce klesat, všichni se ho naopak rychle zbavují, tak jako jsme viděli během včerejší seance. Velké zlaté fondy (jako SPDR gold trust) zaznamenaly v pátek třetí historicky největší odliv prostředků a v pondělí musela být čísla pravděpodobně ještě výrazně vyšší.
 
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…