Jan Campbell: Hyperzvuk, mýty a jiné pro zamyšlení

21.08.2022 14:40 | Komentář

USA oznámily, že od roku 2013 provedly již třetí úspěšný test prototypu hypersonické rakety na zkušební střelnici. Výrobek je vybaven pohonným systémem s přímým prouděním společnosti Raytheon. Prototyp střely vzniká v rámci programu Operational Fires (OpFires).

Jan Campbell: Hyperzvuk, mýty a jiné pro zamyšlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Předtím se podobné zprávy objevily v polovině května, kdy byla údajně úspěšně odpálena podobná zbraň AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) americké výroby nad Point Mugu Naval Missile Range na tichomořském pobřeží USA. Střela se pak údajně úspěšně oddělila od bombardéru Boeing B-52H Stratofortress a dosáhla rychlosti asi 5 Machů.

Z pohledu Herberta Efremova, jednoho z nejkompetentnějších světových výzkumníků hypersonických zvuků, však USA nebudou mít v příštích 20 letech operační hypersoniku. Důvody jsou přinejmenším tři.

  1. Výzkumná služba Kongresu USA vydala téměř před rokem, 25. srpna 2021 aktualizaci své pravidelné zprávy "Hypersonic Weapons: Background and Issues for Congress. Z tohoto dokumentu vyplývá, že Spojené státy jsou ve vývoji hypersonických letounů zhruba deset let za Ruskem.
  2. Aby překlenulo rozdíl mezi Rusy a USA, požádalo ministerstvo obrany na příští fiskální rok 2022 o přibližně 4 miliardy dolarů více na programy hypersonických zbraní a o 250 milionů dolarů na programy protivzdušné obrany proti hypersonickým zbraním. V letošním roce již Američané vynaložili více než tři miliardy dolarů na vývoj hypersonických letounů a 207 milionů na systémy protivzdušné obrany.
  3. Americký tisk se snaží tuto pro světového hegemona alarmující situaci retušovat. V září 2021 vyšel v respektovaném časopise National Interest článek bývalého důstojníka Pentagonu pro logistiku a technologie, nyní válečného zpravodaje Chrise Osborna.

Ve své publikaci o hypersonických zbraních zdůrazňuje, že Moskva disponuje působivou řadou hypersonických zbraní. Osborne nicméně vyjadřuje naději, že USA rychle doženou předbíhající Rusko, a rozhodující převahu Ruska označuje za dočasnou a taktickou. Nevím, kdo od takového autora očekává objektivitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…