Je tomu proto, že tabu může představovat striktní zákaz některé z lidských aktivit nebo sociálních zvyků označených za svaté a zakázané zákonem. Kdo má štěstí, a není potrestán podle zákona, může se dočkat ztrapnění a hanby, nebo působit nezdvořile. To proto, že žádné tabu není všeobecné a to, co v jedné společnosti je naprosté tabu, v jiné může být naprosto normálním chováním. Srovnání tabu proto dovoluje ukázat některé detaily ze života společnosti v minulosti. Marvin Harris, hlavní představitel kulturního materialismu se pokoušel vysvětlit tabu jako důsledek ekologických a ekonomických podmínek společnosti. Sigmund Freud analyzoval tabu v chování člověka. Zdůrazňoval nevědomé motivace vedoucí k zákazům. Ve své práci Totem a tabu a dalších Freud tvrdí, že existují jen dvě univerzální tabu: Incest a otcovražda. Poslední tvoří základ moderní společnosti. V dnešním příspěvku se zmíním o novodobém a rodícím se tabu: Umělá inteligence a hackeři.
52letý Eugene Kaspersky a jeho společnost Kaspersky Lab jsou dnes americkými orgány označováni jako hackeři, vědomě či nevědomě spolupracující s ruskými tajnými službami. Jedním z mnoha důvodů je veřejnosti známé odhalení státních hackerů. Kaspersky odhalil tajné britské, americké, izraelské akce, včetně útoku obávaným stuxnetem v roce 2010 a činnosti elitního hackerského týmu americké NSA. Co to znamená pro tajné služby, nebudu popisovat. Kaspersky nešetřil ani Rusko. Provedl úspěšnou analýzu stopy hackerů APT29. Mnozí na Západě spojují APT29 s bezpečnostními složkami Ruska. Na včerejší,SZ-Wirtschaftsgipfel, konferenci v Berlínském luxusním hotelu Adlon, se Kaspersky na pódiu díval ke stropu a ukazoval prstem na místa, kde všude je cyber. Jinými slovy, Kaspersky ukázal na místa, která podléhají napadení viry a podobnými digitálními vymoženostmi. Současně vtipně reklamoval sebe a webovou stránku slovyvery funny travel pictures. Ironickým sdělením, Já jsem třikrát podal ruku Putinovi, Angela Merkel jenom jednou indikoval publiku, že není veden tajnou službou.
Zmiňuji se o Kaspersky Lab, protože je to přesvědčující příklad o tom, jak se v politickém a hospodářském transformačním procesu privátní společnost může dostat na bojovou geopolitickou frontu, na které šance na vítězství jsou nehledě na intelekt, zkušenosti a profesionalitu minimální. To se nezmiňuji o prázdnotě tzv. svobodného podnikání a tzv. neviditelné ruce trhu. Příklad Kaspersky Lab nabízí důležitou otázku: Kdo kontroluje hackery? Závěr příspěvku nabídne jednu z mála realistických odpovědí, která nepotěší. Mezitím je dobré si uvědomit, že německý Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice ( Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik hin) si dovoluje chválit kvalitu produktů Kaspersky Lab, zatím co britská GCHQ, má podle nedělních Financial Times velké výhrady. Je dobré si také uvědomit, že téma, které si Kaspersky vybral – Ochrana kritické infrastruktury, tj. elektráren a sítí, je jenom jedním z několika důležitých. K těm důležitým, o kterých se píše, ale málo patří bankovní infrastruktura a skutečnost, že v současném kybernetickém prostoru platí binární fakta: Pravda nebo lež, čili 0 a 1.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV