Jan Campbell: Od podprsenky k UI

10.04.2019 21:42 | Zprávy

V týdnu mnoha událostí s mnoha otazníky a oslavami jsem kromě časopisu Ogonjok (č.12, 1.4.2019) nečetl, v rádiu neslyšel a v televizi neviděl, nic o podprsenkách.

Jan Campbell: Od podprsenky k UI
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

Jako obdivovatel ženského prsu a částečně i odborně znalý problematiky s ním spojené (z práce v oblasti neinvazivní diagnostiky mléčné žlázy s pomocí elektroimpedanční tomografie (EIT) v 3D zobrazení) rozhodl jsem se po návratu z oslav 20. let od vznikuInstitutu Světových Civilizací (založeného politikem Vladimírem Volfovičem Žirinovským, 1946), ke kterým jsem přispěl referátem na téma Evropa dnes, a po master class naRuské Ekonomické Univerzitě Plechanova (na téma Design systémového myšlení) napsat příspěvek na aktuální téma podprsenky. V čem spočívá její aktualita?

Problematika prsu se traktuje ve veřejnosti převážně jako ženská záležitost, méně, nebo vůbec ne, jako záležitost mužská. Technologické novinky, vývoj metod a rychlost aplikací novinek v praktickém životě indikují kvalitu adaptačního potenciálu a schopnost společnosti být úspěšnou v představitelné budoucnosti. Příspěvek odpovídá na některé výzvy ducha doby. Ten charakterizuje mimo jiné manipulace s informacemi, moc zdravotnického průmyslu, nerovnoměrně aplikované principy lékařské etiky částí lékařské společnosti, orientace na zisk a rostoucí propast mezi odbornými znalostmi a znalostmi široké veřejnosti.

Z tohoto důvodu připomínám, že za první 3D zobrazení mléčné žlázy na světě s pomocí EIT obdrželi mojí ruští přátelé (z IREE Moskva) v Bruselu Zlatou medaili Eureka 1999. Za práci téma EIT aplikace v diagnostikování na bázi 3D EIT provedenou autorem příspěvku, mimo jiné v Malajsii, byla udělena Zlatá medaile 2004 v Novosibirsku a následné referování na 7. Světovém kongresu - Biomedical Applications of EIT v Seoulu (27-31.8.2006). EC certifikát této doplňkové a neinvazivní diagnostické metody založené na EIT byl získán po iniciativě a aktivní účasti autora příspěvku a v součinnosti s VFN v ČR (2006). Úspěch EIT v ČR skončil z mnoha důvodů, nehledě na disertační potenciál vývoje metodiky aplikace EIT v diagnostikování, srovnávací analýzy s ostatními metodami a v neposlední řadě, vývoj neinvazivního tomografu pro diagnostiku onemocnění prostaty, abych jmenoval alespoň tři. Podobně skončil projekt TCM (tradiční čínské medicíny) v Hradci Králové. Za to se ve Švýcarsku vážně diskutuje o přiznání čínského vzdělání v TCM jako rovnému s evropským. I jinde ve světě se hledají novinky-semínka. Květinky v oblasti neinvazivních diagnostických metod, včetně EIT a TCM se těší jaru, zájmu veřejnosti a v mnoha případech i podpoře státu. Pro zajímavost uvádím, že první popis karcinomu (lidově rakoviny) prsu se dochoval z roku 1.600 před Kristem. Ve starověkém Římě popis přirovnal rozšířené lymfatické a krevní cévy u pokročilého karcinomu nohám a od té doby pochází název cancer.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…