Jan Campbell: Si Ťin-pchingova lekce v Davosu

19.01.2017 12:29 | Zprávy

Si Ťin-pchingova první cesta do zahraničí v 2017, je výjimkou, protože se jedná o návštěvu jedné země, což se v minulosti nikdy nestalo. Spojení státní návštěvy s první návštěvou čínského prezidenta na WEF vzbudilo velký zájem u médií a zainteresované asijské a západoevropské veřejnosti. Nevím, jak je tomu v ČR. Stačí se podívat na China Daily nebo na čínské TV kanály, aby se každý mohl přesvědčit o většinou se usmívající švýcarské prezidentce a občas usměvavém čínském prezidentovi. I to lze považovat za výjimku.

Jan Campbell: Si Ťin-pchingova lekce v Davosu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

Výjimkou je i Si Ťin-pchingův úterní úvodní projevna WEF. Projev je k dispozici samozřejmě v čínštině, v angličtině na webových stránkách WEF, https://www.weforum.org. Velice dobře strukturovaný obsah projevu, příjemá mimika a řeč prezidentova těla dovolují nazvat vystoupení brilantním. Projev zcela určitě vzbudí zvědavost u Čínu neznajících, kteří se budou chít blíže seznámit s realitami Číny. V kontextu projevu je obtížné identifikovat někoho v EU, kdo by byl schopen v době velkých pochybností o své zemi, nebo o EU přesvědčit, že může hrát roli anti-Trumpa. Americký politolog Ian Bremmer označil Si Ťin-pchingův výstup jako výhru na celé čáře. A dodal, že je vidět v jakých problémech se nachází kapitalismus, když je Čína dnes vedoucím státem na světě s volným obchodem.

Potenciální partneři Číňanů by si proto měli prostudovat projev, již kvůli použitým metaforám, příslovím a citátu. Honey melons hang on bitter vines; sweet dates grow on thistles and thorns, znamená z pohledu filozofie, že není nic perfektního na tomto světě, a připomíná ukončující frázi v americkém filmu, Někdo to má rád horké. Nesmrtelnou hlášku Nïkdo není dokonalý si nechal režisér filmu Billy Wilder (1925-2001) vytesat na svůj náhrobek na hřitově celebrit v Los Angeles. Své má v sobě i citát zakladatele Červeného kříže, Henry Dunant, který použil Si Ťin-pching pro definici nepřítele: Our real enemy is not the neighboring country; it is hunger, poverty, ignorance, superstition and prejudice. Naším nepřítelem není sousední země, jsou to hlad, bída, ignorance, pověrčivost a předsudky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Zavřel: „Prospěšnost“ dotací aneb amatérská ekonomie

16:00 Jan Zavřel: „Prospěšnost“ dotací aneb amatérská ekonomie

Ekonom Frédéric Bastian napsal již v roce 1850 příběh, který je stále velmi moderní.