Jan Campbell: USA pod mikroskopem ČLR a RF

01.02.2016 8:50 | Zprávy

Aby se alespoň část toho, co se děje ve světě ještě před působením opice nechala strávit bez újmy na zdraví, doporučuji lehčí potravu ve formě Harris´s list (Covent Garden Ladies for Pleasure, Kalendar for the year 1173).

Jan Campbell: USA pod mikroskopem ČLR a RF
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Pravděpodobným autorem této knihy o nejznámějších prostitutkách v Covent Garden a jiných částech Metropole (London) je Samuel Derrick (1724–1769). Irský autor, často zvaný hack writer, tj. autor píšící na objednávku a včas, nám zanechal zábavnější čtení, než které mohu já dnes nabídnout. Pro lepší pochopení významu slova hack writer doplňuji, že je to zkrácený výraz slova hackney. Hackney znamená kůň, který je lehce k mání a lehce řiditelný. Takovým koněm jsem nikdy nebyl, nejsem a již nebudu.

Jsem přesvědčen, že ani čínští autoři - analytici nejsou takovými nebo podobnými koňmi. V 2015 byla zveřejněna v ČLR celá řada analýz, které se zabývají stavem USA. Jedna z nich byla nazvána „Analýza Amerického Syndromu: Těžkosti současného řízení státu“. Autorem je ředitel čínského analytického centra Institutu výzkumu současných mezinárodních vztahů (The China Institutes of Contemporary International Relations (CICIR), čínsky ; pinyin: Zhongguó Xiàndài Guójì Guanxi Yánjiuyuàn),Van Chungan. Pokud jsem nesprávně přeložil jméno autora, omlouvám se.

Zmiňuji se o této analýze, protože pojednává holisticky celou řadu problémů a výzev, před kterými stojí USA, a které musí USA řešit. Chci věřit, že MZV ČR a EU zná tuto čínskou analýzu a udělá si z ní patřičné vývody. Doporučuji ji i podnikatelům, jako studiní materiál. Analýza identifikuje nerovnosti mezi americkou společností, americkou vládou a trhem. Pro orientaci uvádím, že s podobnými nerovnostmi se USA potýkaly již koncem 19. Století a po válce ve Vietnamu. Analýza hodnotí pozitivně schopnosti USA reagovat na takové situace a iniciovat reformy k jejich neopakování. Přesto se autor analýzy odhodlal indikovat, že třetí krize se může ukázat i pro USA mnohem komplexnější a těžko řiditelnou. Především kvůli zvyšující se úrovni násilí ve společnosti, zvětšujícím se rasovým tlakům, těžkostem v hospodářství a v ne poslední řadě rostoucí propastí mezi bohatými a chudými. V podstatě nic nového pro Evropany a české čtenáře. Přesto tón analýzy nedává žádný důvod k radosti a radování se z amerických problémů. Je tomu proto, že analýza nepodceňuje americké politické jestřáby a nepodceňuje americké vnitřní problémy. Tyto jednou spojeny a definující tzv. americký syndrom, mohou zkomplikovat vztah nejenom mezi USA a ČLR.

Pro evropské analytiky uvedená analýza a podobné příspěvky analytického charakteru obsahují varování před aplikací stereotypního myšlení, které slouží politickým cílům a nenabízejí analytické plody, nutné pro spolupráci na všech úrovních s ČLR. Jinými slovy: Pochopení vnitřních procesů v ČLR není možné při aplikaci známých evropských stereotypů myšlení, které se formovaly během posledních pěti století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…