Výzvu předsedy Evropské komise Junckera, „že my všichni musíme přijímat migrantů mnohem více než doposud“ nebudu hodnotit, protože komu není rady, tomu není pomoci. Napomoci politikům by ale mohla krátká historie ideje nového přistěhovaleckého a integračního zákona SRN, která v těchto dnech „slaví“ 15 let.
Před 15 lety ustanovil tehdejší ministr vnitra SRN Otto Schily (SPD) nadpartajní komisi pod vedením paní Rita Suessmuth (CDU). 21 vážených zástupců průmyslu, vědy, podnikatelů, ale i řemeslníků celý rok diskutovalo o novém přistěhovaleckém zákonu. Ten měl zcela nahradit cizinecký, ve své podstatě „odmítající“ za zákon „vítající“ s občanskými právy. Měl ulehčit azylové procedury (především u uprchlíků ze zón, kde je občanská válka), zvýšit mobilitu pracovních sil a specifikovat kritéria přistěhovalectví bodovým systémem (věk, vzdělání, praxe, kvalifikace a znalosti němčiny). Již tenkrát bylo německým politikům totiž jasné, že od roku 2010 bude v SRN nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.
V červenci 2001 byl představen koncept nového zákona. Na 300 stránkách bylo vše poměrně podrobně sepsáno a vysvětleno tak, že vše by mohlo platit i dnes, a být pouze okopírováno a posvěceno novým datem. Ministr Schily dokonce rozšířil název návrhu zákona: Zuwanderungs- und Integrationsgesetz. Proč zákon neuviděl světlo světa a nedošlo k jeho realizaci? Odpověď je jasná, krátká, pro současné politiky typická a poučující.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV