Jan Campbell: Zabalené varování Putina

30.09.2015 13:20

Hlavní téze vystoupení prezidenta Putina v OSN v pondělí, 28. září 2015 lze shrnout do následujících titulků: Autorita OSN, Blízký Východ, Migrace, Politická různorodost, Konflikt na Ukrajině a Klimatické změny.

Jan Campbell: Zabalené varování Putina
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Nemám pochyb o tom, že mnohem povolanější a nejenom rusky mluvící budou ještě mnoho psát a interpretovat vystoupení prezidenta Putina mnohem kvalitněji, než jsem toho sám schopen.

V konečném výsledku očekávám, že bude více kritiky než poznání. V době globalizované hluchoty je totiž nesmírně těžké udržet si naději na dialog a porozumění kategoriím označujícím hlavní téze vystoupení. Je to právě ta hluchota USA a EU, která se projevila již na konci devadesátých let a ještě silněji a okamžitě po vystoupení Putina na 43. mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru roku 2007. Nehledě na šum ze všech možných koutů světa, který bylo možno slyšet ještě léta později, je to hluchota, která zavedla Evropu do slepé uličky, na jejímž konci jsou hluboká jezera plná krve, bolesti a strachu, ze všeho možného.

Putin ví velice dobře so je strach, jak ho produkovat, šířit a používat. Proto se rozhodl své vystoupení v OSN udělat konkrétním a měkkým, bez přímého vzbuzování strachu. To mohou někteří sebevědomí zástupci hegemonie a síly nešťastně interpretovat.

V patnácti předepsaných minutách prezident Putin zabalil do slov ochotu ke spolupráci, ale ne pod vedením diktátu. Přiznání nutnosti reforem, ale i potenciálu OSN, ale ne za cenu urychlení atrofie institucí a jejich orgánů, stejně jako nutnost dialogu s legitimní vládou při řešení syrského konfliktu, mne proto nepřekvapily. Nepřekvapilo mě ani vysvětlení migrační vlny a jejich následků, ani nutnosti respektovat různorodost modelů rozvoje společností, společenství národů a výzva spojená s globální změnou klimatu.

Již léta tvrdím, že cesta ke krizovým bodům hospodářského, politického a sociálního systému, podobně jako ke změně klimatu není nic jiného, než analogie procesu atrofie lidské buňky, lidského orgánu, krátce celého systému. Jak víme, atrofie jsou různé, ne lehce léčitelné, některé zcela neléčitelné, nehledě na pokrok v medicíně. Proto Putin nemohl nabídnout jinou pomoc než prezentovat vyvážené varování před následky opojení se z hegemonie a síly. Stejně jako se příroda brání, bude se Ruská federace bránit proti další nákaze, proti porušování norem a smluv.

Na adresu USA a Ukrajiny Putin vyslal jasný signál o autorství převratu. Bez pomoci Wikileaks a Snowdena. Signál indikuje, že pokud zůstane Putin u moci a nebude plněna tak zvaná Minská dohoda, v Moskvě se nebude rozhodovat podle vůle vojenských generálů, ale podle znalostí rozvědky. Pro ty s krátkou pamětí, nebo v mladém věku připomínám, že kdyby se Brežněv řídil radou Andropova, a ne radou generálů, afgánská tragédie by se SSSR s největší pravděpodobností vyhnula. Andropov byl totiž proti invazi.

Proto jsou naivní a nebezpeční ti, kteří vědí, nebo neví o důležitosti historie a propagují invazi Rusů tam i zde, při vědomé produkci a šíření strachu, zapomínajíc současně, že vše postavené na strachu není udržitelné a schopné přežití. Vystoupení Putina ve srovnání s vystoupením prezidenta Obamy bylo klidné, vyvážené, nebudící strach. V tom je jeho kvalita.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

reklama

autor: PV

úspory

Je podle vás třeba šetřit? A pokud ano kde? Protože podle toho, jak vystupujete, vy byste stále jen rozdávali.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Spojená levice, a proč?

15:27 Jiří Paroubek: Spojená levice, a proč?

Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandi…