Jan Campbell: Zatímco jste… (2)

28.07.2018 20:40 | Zprávy

…spali, opalovali se, nebo si lámali hlavu nad otázkou, proč tolik letních slov o spravedlnosti, soudních rozhodnutích a nelidskosti ve věci H-Systém, ve světě se dějí vážnější věci. Jednou takovou věcí je problematika diferenciace práva ve vztahu ke genetické a gen-technické modifikaci a modernímu vědeckému výzkumu. Jako příklad a pro snazší pochopení jsem zvolil rozhodnutí ESD (Evropského soudního dvora) ve věci CRISPR/Cas9.

Jan Campbell: Zatímco jste… (2)
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

CRISPR jsou podle definice zveřejněné ve Wikipedii segmenty nahromaděných pravidelně rozmístěných krátkých palindromických repetic, neboli jsou to úseky prokaryotické DNA obsahující krátké repetice nukleotidů. Velice zjednodušeněpředefinováno lze říci, že se jedná o technologický (manipulační) systém, zajišťující rezistenci vůči cizím genetickým elementům, jako jsou plazmidy nebo fágy. V podstatě CRISPR představuje formu získané imunity. Cas9 je protein. Doručením proteinu a příslušné naváděcí RNA do buňky lze genom organismu rozstřihnout v požadovaném místě. Proto má technologie CRISPR enormní potenciál při pozměňování lidské zárodečné linie, zvířat a jiných organismů, nebo při modifikaci genů potravinářských plodin. A o tom je dnešní rozsudek ESD.

ESD se musel zabývat přísnou regulací rostlin, které byly nebo jsou šlechtěny. Přitom je nutné si uvědomit, že každé šlechtění představuje zákrok do dědičné výbavy rostliny nebo zvířete. I proto musel ESD brát v úvahu ohromnou kvantitu námi každodenně požívaných gen-technicky a geneticky modifikovaných potravin. Doposud jsou jako geneticky změněné druhy (potravin, rostlin, zvířat) označovány pouze ty, u kterých byla aplikována genetická metoda. Na tomto místě je nezbytné si uvědomit rozdíl mezi geneticky modifikovaným produktem, způsobujícím velký odpor u občanů, a šlechtěným (a gen-technicky změněným) produktem, více méně akceptovatelným u většiny občanů. Současně bychom si měli uvědomit, že ne všechno geneticky modifikované není nepřirozené, protože i některé druhy šlechtění (včetně gen-technicky změněné) dávají výsledky podobné genetické modifikaci.

Na tomto místě vstupuje do rozvahy CRISPR/Cas9. Uvedená gen-technická metoda dovoluje přesně a cíleně způsobit změny, které propůjčí rostlině její přirozené vlastnosti. Přirozené vlastnosti ve smyslu znovuzískání, například imunity, kterou rostlina ztratila během mnoha let šlechtění. Jak velký je rozdíl a tím i riziko mezi šlechtěnou a CRISPR/Cas9 změněnou rostlinou nevím. Nejsem odborník, nemám přístup do laboratoří a k výsledkům výzkumu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.