Smutný příběh Detroitu je ukázkou toho, kterak negativní nabídkový šok a neadekvátní reakce politiků na něj může vyústit ve fiskální katastrofu. Detroit, který byl po většinu dvacátého století průmyslovou chloubou USA díky tomu, že zde sídlila slavná automobilová trojka - GM, Ford a Chrysler - čelil v posledních 20 letech hospodářskému útlumu, který právě souvisel s upadající konkurenceschopností amerických automobilek. Dvě z nich (GM a Chrysler) musela dokonce v průběhu velké recese zachránit federální vláda, která nad nimi dočasně převzala kontrolu a zahájila jejich restrukturalizaci.
Ta však jen dále urychlila deindustrializaci Detroitu a tak městská pokladna, kterou rozhodně nevytrhly stavby nových stadiónů pro baseball a fotbal uskutečněných na přelomu století, dále strádala. Fiskální situace města se následně dostala do spirály, kdy si klesající ekonomika dále snižovala příjmy a detroitské radnici již nezbylo, než si začít půjčovat na pokrytí běžných výdajů jako jsou např. platy policistů apod. Vše nakonec skončilo, tak jak skončilo…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…