Jan Čermák: Evropa na MS v Brazílii pohoří – říká “snadná” prognóza z minulosti

25.06.2014 10:18 | Zprávy

Španělsko, Itálie, Anglie a velmi pravděpodobně i Portugalsko - vše velmi silné evropské týmy na mistrovství světa v Brazílii končí. Naopak postupující místa obsadila převážně mužstva z Latinské Ameriky.

Jan Čermák: Evropa na MS v Brazílii pohoří – říká “snadná” prognóza z minulosti
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto

Jinak řečeno šance na to, že titul získá mužstvo z Evropy po utkáních v základních skupinách, povážlivě klesla, přičemž vše nasvědčuje tomu, že vše dopadne tak jako vždy v historii - na mistrovství světa ve fotbale pořádaném v jižní Americe vyhraje reprezentace země, která je z tohoto kontinentu. Jako by platilo jednoduché pravidlo, mistrovství se hraje v jižní Americe - vítěz bude tedy odtud.

Jde o jednoduchou (empiricko-induktivní) prognózu, které je založena pozorování minulých hodnot v rovině “letos v červnu pršelo a tak bude za rok touto dobou taky”. Rovněž ekonomové při prognózování budoucího vývoje hospodářských ukazatelů čelí pohnutkám takto si usnadnit život a například odhad růstu HDP za dva tři roky postavit na ekonometrickém modelu, jenž vychází z minulých pozorování. Někomu se to může zdát být příliš zjednodušené a zavádějící. Nicméně chce-li se po makroekonomovi, aby předpověděl na dva tři roky dopředu vývoj ekonomického agregátu, který v sobě zahrnuje milióny a milióny interakcí ekonomických subjektů, nelze než si pomoci berličkou “za tři roky se hraje mistrovství světa ve fotbale v jižní Americe a tudíž vítěz bude jako vždy z tohoto kontinentu”.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…