Jan Čermák: Slabší data z USA a Číny podkopávají důvěru v sílu globální konjunktury

15.04.2013 11:56

Konec minulého týdne a bezprostřední začátek tohoto poněkud nahlodal naše přesvědčení, že se globální ekonomika dokáže bez újmy dostat přes nástrahy prvního čtvrtletí letošního roku.

Jan Čermák: Slabší data z USA a Číny podkopávají důvěru v sílu globální konjunktury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Zpomalení hlavních tahounů světové ekonomiky bude nakonec přece jenom viditelné. Alespoň touto řečí promluvily v pátek zveřejněné americké maloobchodní tržby za březen a dnes ráno představený výsledek růstu čínské ekonomiky za první kvartál tohoto roku. Zde je však třeba upozornit, že ačkoliv růst v obou případech zaostal za očekáváním, pak v absolutním vyjádření stále nejde o nijak krizové hodnoty. Tak například čínská ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí na meziroční tempo růstu 7,7 %, přičemž americké maloobchodní tržby rostly ve stejném období v nominálním vyjádření o více než 3 % (meziročně). V obou případech se došlo sice zjevně ke zpomalení, avšak výše uvedené hodnoty mají daleko k tomu, abychom museli bít na poplach, že se blíží globální recese.

Pomineme-li podnikatelské nálady v USA a schůzku zemí G20, pak tento týden bude z pohledu (makro)ekonomických událostí poměrně chudý. O to více pak vynikne naplno se rozjíždějící kvartální výsledková sezóna firem, když v USA by měla představit své zisky řada nadnárodních společností od technologických gigantů přes banky až po globální hráče v maloobchodu. Výsledky firem a především upravená očekávání (ohledně tržeb a zisků) pro tento rok by potom měly být důležitou doplňkovou informací jak pro trhy, tak pro analytiky či tvůrce hospodářské politiky. Ukáže-li se, že pesimismus narůstá i uvnitř korporátního sektoru, pak bude opravdu zapotřebí se seriózně zamyslet nad hospodářským výhledem pro tento rok a to v zahraničí i doma.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…