Jan Čermák: Úroky dále rostou a trápí ostatní trhy. Těžko však čekat úlevu

10.06.2015 13:20

Další den a opět žádná úleva. Úrokové sazby se tlačí vzhůru, což dělá stále větší starosti nejen akciovým trhům ale také emerging markets - konkrétně pak měnám a dluhopisům z těchto rozvíjejících se trhů. Otázka tedy zní, kdy se tento trend zastaví anebo dost značně zbrzdí?

Jan Čermák: Úroky dále rostou a trápí ostatní trhy. Těžko však čekat úlevu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Významným mezníkem bude v tomto ohledu nepochybně nadcházející zasedání Fedu. Problém však spočívá v tom, že se výbor pro americkou měnovou politiku (FOMC) se sejde až za týden, přičemž během následujících sedmi dní musí jeho členové držet obvyklého “bobříka mlčení” ordinovaného vždy před nadcházejícím zasedáním. Globální trhy se tak minimálně týden nedočkají chlácholivých slov ze strany holubičího Fedu a nervozita tak může v příštích dnech ještě stoupat.

Zajímavé na tom všem je, že úrokové sazby dále rostou nehledě na to, že stále žádné dobré zprávy také nepřicházejí ani z Řecka. Trhy nejenže hrozbu řeckého defaultu a Grexitu do značné míry neberou příliš vážně, ale s tím jak se blíží i “konečné řešení” této otázky, mají dokonce výnosy těch nejbezpečnějších vládních dluhopisů v Evropě - německých Bundů - tendenci dále růst (a to samozřejmě táhne úroky vzhůru nejen v eurozóně, ale i u nás).Jako by tím trh říkal: ať už to dopadne s Řeckem jakkoliv, tak vždy to bude pro německé vládní dluhopisy špatné. A je na tom asi kus pravdy, neboť buď se Řekům ustoupí a zaplatí to převážně Němci anebo Řecko zbankrotuje a eventuálně vypadne z eurozóny, což bude primárně ztráta pro Němce a ECB, která vše bude muset dorovnat tiskem peněz.

A jak to vlastně vypadá na řecké frontě. Poslední zprávy nejsou nic moc. Asertivita (čti nehoráznost) marxistické vlády v Aténách stále nepolevuje. Řekové stále žádají o další úvěry, aniž by jakkoliv chtěli přistoupit na požadavky věřitelů, jako je snížení vysokých starobních penzí. V této souvislosti je pak velmi pikantní, že zástupci řeckých ostrovů například pohrozili, že pokud bude z vůle věřitelů nucena vláda zvýšit DPH, tak oni si o ní uspořádají (na ostrovech) referendum!
Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se na řeckém nesmlouvavém postoji něco změnilo před další z mnoha (zbytečných) schůzek řeckého premiéra a německé kancléřky. To ještě však neznamená, že úroky resp. bezrizikové výnosy v důsledku toho půjdou dolů.

Jan Čermák, analytik ČSOB


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…