Jan Čermák: Zatímco Rudé náměstí slavilo, Wall Street kroutil hlavou na stagnujícím růstem

02.05.2014 10:16

Svátek práce byl konečně po letech oslaven tak jak to má být - tedy na Rudém náměstí zavlály vlajky se srpem a kladivem v opravdu hojném počtu. V blízkosti Kremlu prý v průvodu pochodovalo až 100 tisíc odborářů-vlastenců. Staré (pro někoho dobré) časy se tak vracejí - a půjde-li to takto dále, už brzy se možná můžeme těšit na přenosy vojenských přehlídek z Rudého náměstí. Ty byly v televizi vždycky zábavnější, zejména když kremelské panorama lemovaly nosiče jaderných raket SS-20.

Jan Čermák: Zatímco Rudé náměstí slavilo, Wall Street kroutil hlavou na stagnujícím růstem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Zatímco v Moskvě pracující slavili, tak vrazi z Wall Streetu měli stále na pilno a rozebírali proč se ekonomice stýčka Sama v prvním kvartále tak nedařilo (růst se prakticky zastavil). Tradiční a všemi přijímané “sezónní” vysvětlení spočívá v tom, že tentokrát Ameriku zasáhla příliš tuhá zima. Velmi znepokojivě však ve statistikách vyčnívá propad vývozu (o 7,5%), který buď bude v následující sérii revizí “opraven” směrem vzhůru, anebo naopak jde opravdu medvědí signál z globální ekonomiky, který stojí za hlubší zkoumání.

Dnes by nicméně v centru pozornosti měly být rozhodně dubnové statistiky z amerického trhu práce. Data předcházející tomuto reportu (zejména pak ADP a ISM) byla vesměs pozitivní, což signalizuje, že přírůstek nových pracovních míst byl minulý měsíc velmi silný. Podle našeho názoru je možné, že dubnová hodnota bude někde v blízkosti 230 tisíc nových pracovních míst, což by byla nejvyšší hodnota za posledních pět měsíců. Oživení na trhu práce po tuhé zimě by mělo být vidět i v poklesu míry nezaměstnanosti, jež by se mohla přiblížit hodnotě 6,5% - tedy úrovni v níž ještě nedávno americké centrální banka viděla metu pro ukončení současné formy měnové expanze (tedy tzv. kvantiativního uvolňování).

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…