Jan Ferenc: Šlehni si Prozac a ulovíš rybu (na Vánoce)

15.12.2017 12:50

Když budeme pořádně užívat antidepresiva a občas jich ještě pár přihodíme do odpadu, budou nám ryby skákat na udici raz dva. Podle Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jsou pstruzi žijící pod čističkami odpadních vod bezstarostní a lehkovážní, takže se snáze stávají kořistí dravců. Poněvadž mají v těle antidepresiva.

Jan Ferenc: Šlehni si Prozac a ulovíš rybu (na Vánoce)
Foto: Archiv Jana Ference
Popisek: Jan Ferenc

Samozřejmě, s tím snazším rybolovem jde o velkou nadsázku. Nicméně, zmíněný výzkum fakulty rybářství a ochrany vod alarmující není i je. Více než o stav současnosti jde totiž o trendy a o budoucnost. A o naše chování.

Všechny čističky jsou v ČR stavěny a provozovány na základě platných limitů. Každé rozšíření jejich záběru znamená investice a tudíž náklady, které se promítnou do ceny vody. O zdražování rozhodují obce a města. Nerady, je to nepopulární.

Světe div se – na farmaka, podobně jako třeba hormony, žádné normy neexistují. Možná proto, že se nikomu nechce píchnout do vosího hnízda. Ale možná taky proto, že to s farmaky ve vodě zatím není nijak hrozné.

Například v letech 2009 až 2011 studovali přítomnost čtyř hojně užívaných léků v pitné vodě odborníci Státního zdravotního ústavu. Došli k závěru, že ve vodě z podzemních zdrojů se téměř nevyskytují, z povrchových pak v minimálním množství.

Je známou skutečností, že močí či přímo vyhazováním do toalet vypouštíme do přírody především ibuprofen (Ibalgin, Apo-ibuprofen, Nurofen, Brufen…). Vodohospodáři tvrdí, že i když na něj nejsou čističky stavěné, dokáží jej zachytit až 99 %.

Jenže farmaceutický průmysl vymýšlí stále nové léky, lékaře tlačí k tomu, aby jich stále více předepisovali, a lidé jich stále více chtějí. Vodohospodáři a ekologové už řadu let diskutují o hormonální antikoncepci, lécích proti zánětům, revmatu, epilepsii a právě antidepresivech. Podle údajů České lékařské společnosti je pravidelně užívá 650 tisíc obyvatel České republiky (!). A to nemluvíme o těch, kteří je berou občas. A o spotřebě anxiolytik – tedy léků na úzkost. Podle OECD zkonzumujeme 5x víc antidepresiv než v roce 2000 (alespoň tak to cituje doktor Jan Hnízdil).

To aby se z toho za chvíli zbláznili vodohospodáři i ryby. Psát o těchto lécích před Vánoci mi přijde příznačné. Jde nejen o svátky klidu, míru a pro věřící příchodu Ježíše Krista. Jde také o období stresu a psychické zátěže. Nejen pro ty, co chtějí lásku vyjadřovat hmotně a nestíhají, nebo nemají dost peněz. Ale hlavně pro ty, kdo jsou sami.

Ono se to snadno radí, ale přeci – co třeba místo balíčku prášků nebo láhve špiritusu (v tom jsem my Češi taky hodně dobří) zkusit dlouhou procházku, výlet, lyže… Anebo si začít vyřizovat rybářský lístek. A když to nepomůže, tak holt psychologa. Ona řada těch antidepresiv má dost nebezpečné vedlejší účinky. Zatímco při chození na ryby člověk přinejhorším chytí rýmu nebo ischias.

Jan Ferenc, ekonom a publicista

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…