Jan Fiala: Manželství a adopci možná umožní homosexuálním párům i Chile

31.08.2017 9:15

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová 28. srpna předložila Kongresu návrh zákona, který by umožnil párům stejného pohlaví uzavírat sňatky. Příslušná legislativa, která je jednou z reforem prosazovaných v této poměrně konzervativní jihoamerické zemi, zrovnoprávní homosexuální páry i v oblasti rodičovství.

Jan Fiala: Manželství a adopci možná umožní homosexuálním párům i Chile
Foto: pixabay.com
Popisek: Registrované partnerství - ilustrační foto

Stejnopohlavní manželství je jedním z předvolebních slibů výše zmíněné prezidentky, který má výrazným způsobem změnit charakter státu. Další prosazovanou změnou je například liberalizace přísných potratových zákonů, které vůbec nepřipouštějí umělé ukončení těhotenství, a to ani v případě ohrožení života matky. (ZDE)

Od 22. října 2015 získaly homosexuální páry možnost uzavřít registrované partnerství, které jim garantuje určitá práva a povinnosti vyplývající z manželství – dědictví, společný majetek a vzájemné zastupování. (ZDE) Přestožesi podle chilských zákonů mohou jednotlivci bez ohledu na sexuální orientaci nebo rodinný stav individuálně osvojovat děti, nepřipouští zároveň tamní legislativa společnou adopci dětí registrovanými páry stejného pohlaví, ani přisvojení biologického dítěte druhého z partnerů, podobně jako v případě České republiky. (ZDE)

Adopce dítěte do registrovaného partnerství je tedy přípustná, ale pouze jeden z páru se může stát adoptivním rodičem. Druhý partner je pro dítě cizí osobou s velmi limitovanými právy a povinnostmi, obdobně jako v České republice, kde se nestihla projednat příslušná novela zákona o registrovaném partnerství, která by toto vyřešila.

Homosexuálové byli v Chile za Augusta Pinocheta terčem perzekucí a represí, podobně jako za vojenské diktatury v sousední Argentině. Teprve v r. 1998 byl dekriminalizován stejnopohlavní sexuální styk, ale s nerovným legálním věkem způsobilosti k pohlavnímu styku pro homosexuály a heterosexuály. U nás byl pohlavní styk mezi lidmi stejného pohlaví dekriminalizován v r. 1961, rovněž s nesjednoceným věkem způsobilosti (ke sjednocení došlo až v r. 1990).

Kampaň za registrované partnerství byla v Chile zahájena již před r. 2006, kdy ji podpořili oba prezidentští kandidáti Michelle Bacheletová a Sebastian Pinera. Samotné registrované partnerství se setkalo s odporem ze strany církví a i některých zákonodárců, kteří opakovaně předkládali návrh ústavního zákona, který by manželství definoval jako svazek muže a ženy. (ZDE)

Za první administrativy Michelle Bacheletové se zákon nestihl projednat. Za Pinera se o příslušném návrhu taktéž nestihlo hlasovat navzdory tomu, že se jednalo o prezidentský návrh, který má přednost před všemi návrhy. Teprve až za druhé administrativy Michelle Bacheletové návrh zákona o registrovaném partnerství prošel po dlouhodobých a strastiplných politických vyjednáváních celým legislativním procesem.

Možnosti registrovaného partnerství využilo hned druhý den poté, co se stalo legálním, 1600 párů. Toto vysoké číslo lze připisovat dlouhému čekání na tuto možnost, podobně jako v České republice. (ZDE)

Přestože bylo registrované partnerství zpočátku vnímáno jako významný a důležitý krok, začaly se pomalu ozývat hlasy, že není dostačující.

Zástupci místní LGBT organizace MOVILH proto zahájili kampaň za stejnopohlavní manželství, jehož se snažili již zpočátku docílit soudní cestou, kdy se neváhali odvolat až na půdu Meziamerického soudu pro lidská práva. Po druhé inauguraci prezidentky Bacheletové, která stejnopohlavní manželství, ve své kampani podpořila, se rozhodli žalobu stáhnout s tím, že se pokusí o smírčí dohodu. (ZDE)

Přestože nová vláda několikrát za sebou avizovala, že odpírat párům stejného pohlaví právo na sňatek je porušováním lidských práv, samotnému řešení této otázky se dlouhodobě vyhýbala.

Nicméně prezidentka na půdě Valného shromáždění OSN potvrdila, že by stejnopohlavní manželství mohlo být legalizováno už v 1. pololetí 2017. (ZDE) Později v červnu 2017 uvedla, že až ve 2. pololetí. (ZDE) Na konci srpna 2017 se pak její vlastní návrh skutečně dostal do Kongresu, kde bude muset projít oběma komorami Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Pokud se tak stane, bude Chile 5. jihoamerickou a 25. zemí na světě, která umožňuje gayům a lesbám uzavřít manželství. První zemí Jižní Ameriky, která toto umožnila, byla v r. 2010 Argentina, následovaná v r. 2013 Brazílií, Uruguayí a v r. 2016 Kolumbií. Ekvádor v r. 2009 umožnil homosexuálním párům uzavírat registrované partnerství navzdory faktu, že stejnopohlavní manželství ekvádorská ústava nepřipouští.

Nicolas má dva tatínky

Téma homoparentality je v Chile taktéž ožehavé. V r. 2014 publikovala organizace MOVILH knížku s názvem „Nicolas má dva tatínky“, která je běžnou součástí dětské literatury ve všech státních mateřinkách, a která dětským čtenářům nastiňuje život dítěte vychovávaného dvěma otci. (ZDE)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Sonda mezi chvilkaři. Jejich premiérem Petříček?

7:35 Lubomír Man: Sonda mezi chvilkaři. Jejich premiérem Petříček?

A legrace je, že to potvrdil internetový portál Seznam.cz, který ovšem jinak dělá chvilkařům, co ji…