Jan Fingerland: Egyptské pokračování politiky justičními prostředky

25.12.2013 18:36 | Zprávy

Skutečnost, že něco vypadá absurdně, neznamená, že se to nestane. V Egyptě dostali tři přední bojovníci za svobodu trest odnětí svobody – a to ve jménu ochrany svobody. Dokonce se zdá, že tvrdý trest je vzhledem k okolnostem zcela logický.

Jan Fingerland: Egyptské pokračování politiky justičními prostředky
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

Egyptská justice si pro exemplární potrestání nemohla vybrat symboličtější osobnosti než tři aktivisty, kteří se proslavili v době první revoluce. Tedy té, která před téměř třemi lety svrhla prezidenta Husní Mubáraka. Ahmad Máhir, Ahmad Dúma a Muhammad Ádil by měli podle čerstvého rozsudku strávit tři roky za mřížemi a zaplatit vysokou pokutu. Čin, kterého se dopustili, je obzvláště odporný – bez úředního povolení demonstrovali proti nedávno vydanému zákonu, podle kterého je pro veřejné demonstrace potřeba mít úřední povolení.

Je sice naděje, že proces a zejména jeho výsledek bude pod tlakem zvenčí zvrácen, ale signál byl již vyslán – v novém, nebo snad staronovém Egyptě bude pořádek, což znamená, že si nebude říkat každý, kdy chce a co chce. Proč staronovém? Protože současná vládnoucí garnitura je z velké části armádně-mubárakovského původu a jde tedy o lidi, proti kterým byla namířena právě ta úplně první společenská vzpoura, v jejímž čele lidé jako Ahmad Máhir stáli.

Karty byly však v posledních třech letech několikrát zamíchány a znovu rozdány. Zatím poslední rozštěpení společností vedlo mezi Muslimským bratrstvem - a jeho převážně sekulárními odpůrci. To se týká doby před letošním červencem, kdy moc v exekutivě drželi lidé spojení s Muslimským bratrstvem a všichni obránci sekularismu se cítili být na jedné lodi. Tato koalice držela pevně až do 3. července, kdy mohutné demonstrace a armádní zásah zbavil islamisty moci. Během následujících měsíců se ukázalo, že sekulární tábor není tak homogenní a že ne každý sekularista je také liberál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.