Je zřejmé, o čem je řeč – americký prezident nebo alespoň viceprezident na globálně důležitém vystoupení proti extremismu a za svobodu slova chyběli.
A jejich nepřítomnost byla o to výraznější, že dorazili nejen státníci jako Merkelová a Cameron, ale i někteří politici z Blízkého východu nebo střední Evropy, včetně českého premiéra a ministra zahraničí.
Francouzští hostitelé sice nepřítomnost zástupce nejmocnější země decentně přešli, ale noviny nikoli, včetně amerických – jeden z titulků například zněl: „Vykašlali jste se na svět“, což doprovodil fotografiemi lidí, kteří Ameriku mohli v Paříži zastupovat. Ještě větší smršť se prohnala sociálními médii.
Na Obamovi si samozřejmě smlsli i republikáni, zejména pravděpodobný prezidentský kandidát Ted Cruz, který zdůraznil, že to není první případ, kdy Obama nedokázal dostát úloze Spojených států coby světového lídra.
Nakonec do médií pronikly i soukromě vyjadřované nespokojené výroky lidí z Obamovy administrativy z toho, že do Paříže nikdo nejel. V pondělí odpoledne nezbylo mluvčímu Bílého domu s příhodným jménem Josh Earnest, než upřímně přiznat, že se stala chyba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Francie , Obama , pochod , Paříž , Fingerland , Charlie Hebdo , teroristický útok
autor: Český rozhlas
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.