Jan Fingerland: Konec egyptské revoluce? aneb Dějiny podle vítězů

02.12.2014 8:39 | Zprávy

Boj o výklad každé revoluce začíná v okamžiku, kdy tato revoluce vypukne. Vede se nejen na náměstích, v novinách a knihách, ale také v soudních síních. Jako například v Egyptě, kde nový režim zprostil obžaloby Husního Mubáraka.

Jan Fingerland: Konec egyptské revoluce? aneb Dějiny podle vítězů
Foto: Dailycaller.com
Popisek: Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak

Bývalý prezident, který největší arabské zemi vládl po tři desítky let, byl svržen před téměř čtyřmi lety během statisícových demonstrací. To bylo na přelomu ledna a února 2011.

Na rozdíl od tuniského kolegy Ben Alího Mubárak odmítl uprchnout, ale také se nepokusil zabránit revoluci masivním nasazením armády – ta mu tehdy možná vypověděla poslušnost ve snaze nezbavit se možnosti pokračovat jako nezávislá politická síla i po změně poměrů.

Sesazený diktátor pak čelil několika obžalobám, z nichž nejtěžší bylo obvinění z podílu na smrti stovek lidí, zabitých během oněch několika dnů, kdy se hrálo o to, kdo nakonec převáží, zda režim nebo demonstranti. Žádný rozkaz masakrovat lidi ovšem Mubárak pravděpodobně nevydal.

Za roli při násilném potlačování protestů také čelilo žalobě 170 policejních důstojníků a činitelů bezpečnostních složek. Většinou byli zbaveni viny nebo dostali malé tresty.

Mubárak, symbol celého režimu, byl ovšem odsouzen, a to v roce 2012, kdy ještě pořád trvala revoluční fáze egyptské transformace a vedle starých struktur, které v Egyptě přežily v byrokracii, armádě a částečně i justici, se prosazovaly nové síly, zejména Muslimské bratrstvo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…