Jan Koucký: Miroslav Kalousek pomohl Babišovi vydělat peníze. Tady je důkaz

10.05.2017 12:49

Bohuslav Sobotka je v pořadí jedenáctým předsedou vlády České republiky. Až do minulého týdne byl za nejméně politicky obratného premiéra v novodobé historii považován Petr Nečas. Rozepisovat se proč, snad není nutné. Bohuslavu Sobotkovi však stačilo několik dní a Petra Nečase z této pozice sesadil.

Jan Koucký: Miroslav Kalousek pomohl Babišovi vydělat peníze. Tady je důkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

A troufnu si tvrdit, že na velmi dlouhou dobu nebude mít Česká republika tak špatného, slabého a nerozhodného premiéra. Předseda vlády měnil svá stanoviska tak rychle, že komentář napsaný ráno už v poledne neplatil. Ostatně to samé platilo i o poledním komentáři. V tuto chvíli se zdá, že se situace krapet uklidnila a konečně přišel čas na sepsání několika poznámek k vládní krizi.

Je nezpochybnitelným faktem, že Bohuslav Sobotka je předsedou vlády díky Andreji Babišovi. Byl to předseda hnutí ANO, kdo nebral v potaz Haškův puč a podržel Sobotku v křesle předsedy ČSSD, a tedy i příštího premiéra. Stejně nezpochybnitelným faktem je i to, že Bohuslav Sobotka velmi dobře věděl, kdo je Andrej Babiš, co vlastní a na jak velké dotace díky velikosti Agrofertu dosáhne. Předseda ČSSD by se tak neměl tvářit jako někdo, komu včera řekli, kdo je vlastně Andrej Babiš, se kterým 3,5 roku sedí ve vládě.

Kauza Čapího hnízda ukázala, jak obratný je Andrej Babiš podnikatel a jak špatní správci jsou politici při nakládání s prostředky daňových poplatníků. Pro úplnost je třeba dodat, že tehdy vedl ministerstvo financí Miroslav Kalousek a střední Čechy Petr Bendl. Nedávné vyzpovídání exhejtmana ODS reportéry Seznamu Sabinou Slonkovu a Jiřím Kubíkem naznačilo, že prakticky celé vedení kraje vědělo, že Čapí hnízdo patří Babišovi, jen Petr Bendl nic netušil.

Celá vládní krize však propukla hlavně díky tzv. korunovým dluhopisům. Nemohu si pomoci, ale žádný daňový únik nikde nevidím. Andrej Babiš a další využili zákon z éry Miroslava Kalouska. A co si budeme povídat, každý podnikatel a každá firma dělá daňovou optimalizaci, aby na daních bylo zaplaceno co možná nejméně, a to vše v mezích zákona. Ostatně i zaměstnanci při ročním zúčtování daní předkládají různá potvrzení, která jim zajístí tzv.vrácení daní.

Když v roce 2013 koupil Agrofert mediální skupinu MAFRA, kam spadají deníky MF Dnes, Lidové noviny, idnes.cz, lidovky cz a další, bylo jasné, že nebude možné tato média považovat za úplně nezávislá. Stejně jako nejsou nezávislé Hospodářské noviny a Respekt, které vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. Je zarážející, že všichni řeší, co píše a nepíše MAFRA a moc se nemluví o médiích Zdeňka Bakaly. Uniklé nahrávky Andreje Babiše s Markem Přibilem jsou pro někoho možná skandální, ale v praktické politice se nejedná o nic mimořádného. Skandalizování svých politických odpůrců je základem každého politického boje. A je úplně jedno, zda jsme v České republice, Francii, Velké Británii nebo ve Spojených státech, kde je každá předvolební kampaň velmi výživná.

Jestliže Bohuslav Sobotka dospěl k názoru, že s Andrejem Babišem nechce sedět ve stejné vládě, měl hned na začátku odeslat na Hrad návrh na jeho odvolání. Takto pan premiér vtáhl do hry hlavu státu, která se kromě odchodu během Sobotkova řečnění (a i proto mám určité pochopení), žádného prohřešku nedopustila. Miloš Zeman jasně řekl, že demisi předsedy vlády přijme. Dále sdělil, že hledá takového premiéra, který bude schopen získat důvěru ve Sněmovně. Žádné ohýbání či překrucování Ústavy ČR zde nevidím. Je jasné, že nový premiér poskládá vládu podle svého a bylo zřejmé, že jedinou změnou proti dnešnímu složení, by byla výměna na pozici ministra financí. S čímž evidentně nemělo problém ani hnutí ANO, které říkalo, že s Babišem by měl odejít i Sobotka jako původce vládní krize.

Sečteno a podtrženo není k vládní krizi důvod. Bohuslav Sobotka rozehrál několik týdnů před volbami velmi trapné divadlo. Nejsem si jist, zda právě tyto kroky přispějí k nárůstu preferencí sociální demokracie. Celá tato vládní šarvátka ukazuje, jak prázdná je česká politika.

Troufám si tvrdit, že i přes současný hon na Andreje Babiše, je hnutí ANO schopno vyhrát nadcházející parlamentní volby. Můj odhad je ten, že zisk nebude menší než 25% hlasů. Odhaduji tak podle toho, kdo stojí proti Babišovi. Jsou to strany, které nemají prakticky žádný program a žádnou vizi. Jejich hlavním programem je boj proti Babišovi. Navíc proti ministrovi financí stojí ti, kteří českou politiku ovládající již více jak 15 let, někteří i déle. Jsou to stále stejné tváře, které se nás snaží každé čtyři roky přesvědčit, že teď už to budou dělat jinak. Fakt, že mají po každých volbách méně a méně hlasů (zejména ODS a ČSSD, ale i TOP 09), jim evidentně nevadí. Koryto je evidentně přednější než zájem státu. Nelze totiž čekat, že Babiše porazí ti, kteří ho před lety stvořili a přivedli do politiky.

Andrej Babiš tak letos bude ve stejné situaci, ve které byl před lety Robert Fico. Pokud po volbách získají ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU/STAN většinu byť jen jednoho hlasu, ocitne se Babiš v opozici. A stejně tak jako Robert Fico vyhraje předčasné volby s ještě větším ziskem než ty letošní. Nelze čekat, že by koalice, jejíž jediným spojníkem je vymezení se proti Babišovi, vydržela (stejně jako vláda Ivety Radičové na Slovensku) celé volební období. Pak teprve nastane vláda jedné strany, respektive hnutí.

Hnutí ANO a jejího předsedu lze porazit. Dokonce ho mohou porazit zavedené strany jako ČSSD a ODS. Politické strany však musí projít zásadní změnou. Osobně jsem třeba věřil, že se ODS po minulém výprasku vzpamatuje a vrátí se k původnímu programu, se kterým léta vyhrávala volby. Nic takového se bohužel nestalo. Sám nevím, které voliče chce ODS oslovit. Exvoliče TOP 09 nebo pražskou kavárnu? Nicméně voliči, které ODS měla v letech 1992 až 2006 to rozhodně nejsou. To samé platí o ČSSD. Socialisté mají v programu jen utrácení a zvyšování dávek. A stejně jako v případě ODS se na nás z plakátů “šklebí” stále stejné tváře, které to zrovna letos myslí opravdu upřímně. Jako třeba pan předseda vlády, který nikdy nedělal nic jiného než politiku.

Jan Koucký

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…