Čeští policisté dostali informaci o podezřelém kontu (neznámý majitel) na které přišlo 25 milionů EUR od švýcarské policie, která požádala o pomoc v rámci vyšetřování podezření, že mohlo jít o praní špinavých peněz.
Kauza byla iniciována aktivitou Nadačního fondu proti korupci, konkrétně dopisem jeho ředitele švýcarské prokuratuře, ve kterém požádal o prověření finanční transakce. S tím, že podle neověřených informací mohl mít převod peněz souvislost s prezidentskou amnestií Václava Klause.
Informaci o podobně podezřelé transakci může získat novinář, má li dobré zdroje. (Tedy takové, které mu důvěřují) Buď ji dostane od “protivníka”, nebo “konkurence” dotyčného, nebo - v Česku jistě zřídka - z důvodů morálních kvalit někoho, kdo skutek zaznamenal, nebo o něm ví. Stejně tak ji může získat policie, když se na ni, s důvěrou, obrátí, ať už z jakýchkoli pohnutek, opět někdo, kdo o transakci ví, nebo získá podklady. Získá li takovou informaci poctivý novinář, po uvážlivém ověření ji zveřejní, tak se ji dozví policie a zahájí pátrání v dané věci. I u nás tak proběhla řada případů.
Novinář ani policie informaci tentokrát nezískali. Mohou být samozřejmě vystaveni různým vlivům, aby informaci nezveřejnili.
Posílá li někdo 20 milionů Euro - lze důvodně předpokládat, že má schopnost penězi ovlivnit kdekoho, že má pravděpodobně zajímavé nebo vlivné kontakty. Víme všichni, že v celém kolotoči šmeliny a korupce jde vždy a všude především o peníze. Jak prokázal například příběh Mostecké uhelné (také nakonec otevřelo Švýcarsko) a řady dalších.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Nadační fond proti korupci