Jan Kubíček: Nákupní centra nejsou dle informací z veřejných zdrojů zdroje nákazy

13.11.2020 16:25

Asociace nákupních center zásadně nesouhlasí s diskriminací maloobchodu a restaurací v nákupních centrech oproti těm mimo centra a současně s diskriminací maloobchodu v porovnání s jinými zásadně rizikovějšími (dle statistik BISOP) aktivitami.

Jan Kubíček: Nákupní centra nejsou dle informací z veřejných zdrojů zdroje nákazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nakupování, ilustrační foto
reklama

Nákupní centra nejsou dle našich informací z veřejných zdrojů, které jsou k dispozici a po konzultaci i s BISOP zdroje nákazy. Zákazníci podle posledních průzkumů výrazně změnili svoje chování, při nakupování se míjejí a chovají se anonymně, nakupování tak není generátorem sociálních kontaktů.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13049 lidí

Snahou všech zainteresovaných stran je umožnit restart podnikání na základě objektivních, funkčních a logických opatření. Z pohledu vysoké míry bezpečnostních a hygienických opatření je vhodnější otevřít maloobchodní prodej vč. nákupních center raději dříve než později. Vánoční nakupování se tak rozmělní a zamezí se shromažďování lidí u vstupů do obchodních center, u výstupů z MHD a na ulicích. Příklad německých sousedů potvrzuje, že i přes otevřené obchody a školy se výskyt covid-19 zplošťuje.

V případě, že nedojde k otevření obchodních center do konce listopadu, hrozí nenapravitelné škody v podobě krachu řady obchodníků a navazujícímu propouštění řádově tisíců jejich zaměstnanců s tím, že efekt uzavření maloobchodu je naprosto minimální z pohledu rizikovosti (viz statistiky BISOP). Asociace nákupních center má na prvním místě zdraví svých zákazníků a zaměstnanců nájemníků. Sama přichází s návrhy opatření a ta, která byla na jaře aplikována byla funkční a osvědčila se.

Asociace nákupních center také nevidí smysl v limitování počtu zákazníků na plochu 15m2. Bez ohledu na vysoké náklady bude příčinou zbytečný stres nakupujících a jejich nesmyslná kumulace mimo plochu, kde jsme schopni zajistit bezpečné prostředí. Asociace v případě nezbytnosti vnímá jako vhodnější řešení omezení počtu zákazníků na maximálně 10m2, které funguje v sousedním Německu.

Jan Kubíček
předseda Asociace nákupních center

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Strategie německé SPD a O. Scholze v závěru volební kampaně (zdroj:Bloomberg)

20:24 Jiří Paroubek: Strategie německé SPD a O. Scholze v závěru volební kampaně (zdroj:Bloomberg)

Dne 26. září čekají Německo volby do Spolkového sněmu. Kandidátem SPD na spolkového kancléře je Olaf…