Jan Sedláček, Slávek Popelka: Ideová vyprázdněnost západní civilizace

14.05.2019 10:56

Mnozí současní myslitelé a filozofové naší západní, dříve křesťanské civilizace, došli k závěru, že je nutné oprostit se od všech ideologií, neboť ty přináší jen nesnášenlivost, řevnivost a rozpory a ve svém důsledku potom i války. Poučeni tím, co špatného přineslo křesťanství, reformace, fašismus či komunismus, chápou toto jako nejlepší způsob, jak předejít dalším možným konfliktům.

Jan Sedláček, Slávek Popelka: Ideová vyprázdněnost západní civilizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka
reklama

Tento postoj je zcela chybný, neboť každá deideologizace společnosti nejen že není prospěšná, ale ve své podstatě ani není možná. Na uprázdněné místo se neprodleně nějaká ideologie vtlačí. V současné západní Evropě využívá této ideové vyprázdněnosti islám. A i deideologizace je ideologií. A to ideologií relativismu, kde kategorie jako dobro a zlo, pravda a lež a další ztrácejí svou antagonistickou podobu a jsou chybně považovány za rovnocenné.

Pod vlivem vládnoucí třídy a k jejímu prospěchu je v západní civilizaci prosazována ideologie růstu, expanze, osobního zisku a osobní svobody. To, že jednání dle této ideologie dnes naráží na přírodní limity je již zřejmé. Na planetě, která neroste, není možný nekonečný růst, tak jak je v tomto smyslu chápán.

Ideologicky pevně ukotvená a z podstatné části jednotná společnost s jasným cílem a prostředky k jejich dosažení je prospěšná a přinášela by nesporné výhody. Ideologie je stmelujícím prvkem společnosti. A dobrá ideologie umožňuje vytvoření dobře fungující společnosti.

Kde však hledat vhodnou ideologii pro současnou společnost? Když probereme obecné principy tradičních světových ideologií, zjistíme, že jsou obdobné. Ani není možné, aby nebyly. Pro moderního člověka je jen nutné je jinak pojmenovat. Pravda a cesta je jen jedna.

Obecně bych považoval za prospěšné přijmout ideu duchovního růstu jako základní cíl lidské existence. To potom může vést k osobnímu i společenskému štěstí, spokojenosti a rovnováze. Postupným zušlechťováním a naplňováním lidského potenciálu by byly vytvořeny celospolečenské předpoklady k vyřešení palčivých problémů našeho světa.

Jan Sedláček, Slávek Popelka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

19:12 Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

Komentář na facebookovém profilu k návrhu na vypuštění údaje o pohlaví z občanských průkazů.