Jan Urbach: Ani po úterý nemusí být v USA jasno

06.11.2016 21:40

Demokrat Robert Satiacum ze státu Washington oznámil, že nepodpoří Hillary Clintonovou v případě, že ve Washingtonu vyhraje prezidentské volby 8. listopadu. Podle agentury Associated Press prohlásil, že Clintonová je „kriminálnicí“. Podle Satiucuma, který který patří k indiánskému kmenu Puyallup, demokratická kandidátka nedbá o americké Indiány a neustále mění názor. „Nebude mít můj hlas, to je jisté,“ řekl Satiacum.

Jan Urbach: Ani po úterý nemusí být v USA jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

V srpnu podobné prohlášení vydal republikánský volitel ze státu Georgia Baoky Vu, vietnamského původu . Důvodem jeho odmítnutí dát případně hlas Donaldu Trampovi zdůvodnil jeho výroky proti muslimům. Vzhledem k ostré reakci však později na funkci volitele rezignoval. Oba případy vyvolávají podezření, že se neloajálně může zachovat více volitelů a nehlasovat pro vítěze voleb v jejich státě. Podobné případyy se staly, avšak velmi řídce, i v minulosti, od roku 1999 vypovědělo poslušnost pouze 9 volitelů. Nikdy to však nemělo vliv na celkový výsledek.

V současnosti se ovšem spekuluje, že tentokrát by neloajálních volitelů mohlo být v obou táborech mnohem více. Podle americké ústavy v úterý Američané zvolí 538 volitelů a teprve ti zvolí 19. prosince příštího prezidenta. Kromě států Nebraska a Maine získává vítěz voleb všechny hlasy volitelů, např. v Kalifornii 55 a v Delavare 3. Ačkoli ústava nedává povinnost hlasovat pro vítězného kandidáta, v mnohých státech se předpokládá pokuta pro neloajální volitele. Např. ve státě Washington činí 1000 dolarů. Robert Satiacum řekl, že případné uložení pokuty ho nezajímá.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…