„Pracujeme pro veřejnost, ne pro politiky.“ Petice ČT rozdělila novináře

10.02.2026 17:15 | Monitoring

Petice zaměstnanců ČT a ČRo vyvolala spory i mezi jejími zastánci. Novinářka Nora Fridrichová kritizuje, že ji podepsal ředitel zpravodajství Petr Mrzena, kterého viní z přílišné blízkosti k politikům. A Marek Wollner, ač podporuje obranu koncesionářských poplatků, poukazuje na nedostatky ve fungování České televize, kdy podle něj televize dává výrazný prostor ve vysílání jen vybraným komentátorům, zatímco komentátory serveru FORUM24 zve do vysílání jen výjimečně.

„Pracujeme pro veřejnost, ne pro politiky.“ Petice ČT rozdělila novináře
Foto: Repro XTV
Popisek: Novinář Marek Wollner

Zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu zveřejnili petici, kterou doposud podepsalo téměř 1 800 lidí. Píší v ní, že pracují pro veřejnost, nikoli pro politiky, a obávají se, že plánované změny financování či fungování veřejnoprávních médií by mohly ohrozit jejich nezávislost.

Politické strany přicházejí s různými návrhy na změny v oblasti veřejnoprávních médií, a to od úpravy způsobu financování přes případné sloučení ČT a ČRo až po jejich úplné zrušení. Podle signatářů petice ovšem jedině současný model financování přes koncesionářské příspěvky zajišťuje stabilitu a nezávislost veřejnoprávních médií.

Na zveřejněnou petici reagovala také novinářka Nora Fridrichová, kterou nemile překvapilo, že mezi signatáři figuruje i ředitel zpravodajství České televize Petr Mrzena. Fridrichová jej nepovažuje za vhodného signatáře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud pracují pro veřejnost, ať veřejnost rozhodne o jejich placení! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepolarbear , 10.02.2026 17:59:45
A věřím, že veřejnost nebude chtít za to, co předvádí, platit!

|  9 |  0

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …