Jan Urbach: Běloruská opozice sahá ke kybernetickému terorismu

26.01.2022 20:04 | Komentář

Běloruská opoziční hackerská skupina, která si říká „Cyber Party“, v pondělí oznámila, že zašifrovala většinu serverů, databází a pracovních stanic běloruských železnic, aby zpomalila a narušila jejich provoz. Hackeři naznačili, že zničili zálohy. Svou teroristickou kampaň nazvali „Peklo“ a má souviset s přepravou ruských vojáků po železnici do Běloruska na předpokládané únorové cvičení.

Jan Urbach: Běloruská opozice sahá ke kybernetickému terorismu
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

Faktičtí teroristé říkají, že automatizační a bezpečnostní systémy nebyly do kybernetického útoku zahrnuty záměrně, aby se předešlo nehodám. Skupina říká, že je připravena obnovit systémy do normálního provozu s podmínkou propuštění 50 politických vězňů, kteří nejvíce potřebují lékařskou pomoc. Druhou podmínkou, kterou si stanovili, bylo pozastavení vyslání ruských jednotek do Běloruska.

Pravdivost tvrzení teroristů nelze nezávisle potvrdit, faktem je, že běloruské železnice oznámily, že elektronické jízdenky nelze zakoupit z „technických důvodů“ a že pracují na obnově svých systémů. Zákazníci byli instruováni, aby si kupovali jízdenky offline.

Běloruský nezávislý portál Zerkalo.io uvedl, že nákup jízdenek běloruských drah elektronickými prostředky nebyl možný ani v úterý. Zdroj obeznámený se situací anonymně portálu potvrdil, že v pondělí došlo k selhání systému a „nic se nedalo zvládnout“. Podle informátora Zerkalo.io to mělo dopad na práci železnic. O jaký dopad se jednalo, tato osoba neupřesnila. V současné době je podle této osoby „vše v pořádku“.

Stejná skupina kybernetických teroristů se v minulosti přihlásila k paralyzaci vládních webů, nabourání se do systému ministerstva vnitra a interních vládních databází a zveřejnění jmen a osobních údajů pracovníků bezpečnostních.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Evropský automobilový trh na novém minimu

12:52 Petr Dufek: Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o reces…