Jan Urbach: Británie se bojí Rusů v Libyi

09.10.2018 17:34

Rusko podle britského listu "Daily Mail" plánuje rozmístit ve východní části Libye své vojenské jednotky. O plánech budování základen v Benghází a Tobruku měla být již tajnými službami informována premiérka Therese May.

Jan Urbach: Británie se bojí Rusů v Libyi
Foto: archiv
Popisek: Syn zavražděného libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, Sajf al-Islám Kaddáfí
reklama

Takový krok by prý mohl prezident Putin využít jako “strategický bastion“ proti Západu. Vzhledem k tomu, že přes tuto oblast vedou migrační cesty, mohlo by je Rusko prý otevřít a způsobit Evropě problémy. Na tuto možnost upozornil konzervativní poslanec a šéf parlamentního výboru pro zahraniční věci Tom Tugendhat.

Navíc je Velká Británie odběratelem libyjské ropy. Britští poslanci ostatně již vyzvali vládu, aby proti ruské přítomnosti v Libyi zasáhla a zabránila opakování vývoje v Sýrii, kde Rusko získalo mocenský vliv.

Libye je v rozvratu od roku 2011, kdy byl za pomoci také Velké Británie svržen a zavražděn Muammar Kaddáfí. Daily Mail připomíná, že Moskva podporuje Chalifa Haftara, velitele Libyjské národní armády, která je podřízena vládě v Benghází. Západ naopak uznává vládu „národní jednoty“ sídlící v Tripolisu.

V pondělí italský ministr zahraničních věcí Moavero Milanesi informoval, že prezident Vladimir Putin byl pozván do Palerma na listopadovou konferenci o Libyi.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Nesmrtelný covid-19

21:37 Jan Campbell: Nesmrtelný covid-19

Smrtelný premiér Babiš, možná úspěšnější jako manažer procesů ve své firmě než manažer vývoje české …