Jan Urbach: Estonsko přestane financovat školy s výukou v ruštině

17.06.2021 19:53

Od roku 2035 přestanou být v Estonsku školy s ruským vyučovacím jazykem financovány ze státního rozpočtu a rozpočtů samospráv. Uvedla to v rozhovoru pro Radio 4 estonská premiérka Kaja Kallas. Podle jejího vyjádření přejde estonské školství do roku 2035 na výuku pouze v estonštině. Přitom v této zemi s počtem obyvatel okolo 1, 3 milionu obyvatel žije 25,3 procenta Rusů.

Jan Urbach: Estonsko přestane financovat školy s výukou v ruštině
Foto: wikipedia
Popisek: Tallin.

Premiérka současně prohlašuje, že nikdo nemá v úmyslu „utiskovat ruskojazyčnou část společnosti“. „Nechceme nic dělat násilně, je třeba brát v úvahu problémy, nikdo nechce z dětí dělat stoprocentní Estonce. Znalost vlastních kořenů, svého rodného jazyka, to všechno zůstane,“ tvrdí K. Kallas. Podle jejího vyjádření bude zachována možnost ruskojazyčných škol, nebudou ale financovány státem.

V Estonsku existuje 74 středních škol, ve kterých seč vyučuje rusky, jejich počet ale v posledních letech klesá. V těchto školách se učí více než pětina středoškoláků Estonska. Vyučování v ruštině je omezeno na méně než 40 procent všech předmětů.

Dá se předpokládat, že tzv. mezinárodní společenství bude takovéto porušování práv národnostní menšiny v Estonsku přehlížet podobně, jako již roky postavení tzv. neobčanů v této zemi. A stejně, jako se mlčí k aktivitám estonských veteránů SS a jejich obdivovatelů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Podrazáci a takédemokraté

11:14 Jiří Paroubek: Podrazáci a takédemokraté

Když jsem před čtyřmi lety jednal s krajskou organizací ČSSD v Liberci o mé případné kandidatuře v č…