Jan Urbach: Femen jako antikřesťanská bojůvka

06.01.2015 19:32 | Zprávy

Původně ukrajinská skupina „feministek“ Femen se o vánočních svátcích opět připomenula. Tentokrát ve Vatikánu. Jedna z jejích členek se tam pokusila provokativně ukrást sošku Ježíška. Mladé provokatérky jsou již natolik známé, že vcelku není třeba připomínat, že „aktivistka“ šla do akce s odhalenými ňadry. Dlužno také připomenout, že vatikánská pořádková služba zafungovala perfektně a za chvíli bylo po události. Přesto se z trapného incidentu na nějakou dobu stalo mediální téma. Jestli totiž něco okolo Femen dobře pracuje, je to jejich marketingový tým.

Jan Urbach: Femen jako antikřesťanská bojůvka
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Děvčata převážně z Ukrajiny mají ostatně novinářům co nabídnout. Odhalená ňadra a sdělení psaná na holé tělo umí upoutat pozornost sdělovacích prostředků. Navíc, když zpravidla následuje potyčka se strážci pořádku, zmítání polonahých těl a výkřiky dívek, kterým je „ubližováno“. To se samozřejmě v dnešním mediálním světě nosí. Více než logický argument. Své sehrává i zpravidla zajímavé místo, Vatikán je pro polonahou slečnu jistě skvělé pódium, podobně jako mediálně pokrývaná událost, třeba setkání elit v Davosu. Konečně i témata, na která polosvlečené děvy upozorňují, budí z těch či oněch důvodů pozornost sdělovacích prostředků – autoritářská vláda Lukašenka, tyranie Saakašviliho, kritika Putina, obchod s bílým masem na Ukrajině …

Je ovšem určitou otázkou, zda vystoupení ve Vatikánu je jen jedno z řady dobře mediálně připravených představení. Nebo jestli tým v pozadí Femen, o němž není třeba pochybovat, nechce cílevědoměji skandalizovat křesťanství. Zda se z Femen nestala antikřesťanská bojůvka. Aktivistky z Femen, budiž, říkejme jim tak, mají totiž za za sebou již nejen akci na kyjevském letišti, kdy patriarchovi Kirillovi z blízkosti představovali odhalená ňadra. Mnohem horší a pro Femen diskreditující bylo, když hlava skupiny Inna Ševčenková v Kyjevě motorovou pilou podřízla kříž a žádala, aby tak dopadly i další kříže na Ukrajině a v Rusku. Zřejmě již příliš sebevědomá mladá dáma ovšem poslala k zemi kříž, který nedaleko budovy bývalého NKVD vztyčili na památku obětí komunistického teroru 30. let minulého století.

Dost zdiskreditovaná vůdkyně Femen nakonec z Ukrajiny prchla do Francie. Prý za dramatických okolností, pronásledována tajnou policií, unikla zatčení. Nakonec v Paříži žije s uděleným politickým azylem. Do problémů s církví se však hnutí dostalo i v místě svého nového působení. Na počátku roku 2013 totiž dívky z Femen v katedrále Notre-Dame „slavily“ abdikaci papeže Benedikta XVI. Ještě dříve než zasáhli ochránci, dostaly potom vyčiněno od náhodných turistů, kteří jejich chování, pokřik i nahotu považovali za znesvěcení chrámu. Nahotinky provolávaly „Nechceme papeže“ nebo „Věříme v gaye“. Je to jistě jejich právo. Musí tak ale smýšlet všichni, kterým to Femen chtějí vnutit svými akcemi?

Femen dlouho zachovávaly jistou úroveň svých „protestů“, byly také upravené, žádné špindíry. V tom byly zcela jiné než některé členky ruské skupiny Vojna, které "politické protesty" vedly veřejnou souloží. V případě pozdější ideologické tváře Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové několik dnů před porodem. Pussy Riot i Vojna, často zmiňované s Femen společně, dělilo několik cenových skupin restauračního zařízení. Avšak i u Femen se objevily více než kontroverzní prvky protestů, které jejich aktivitám v minulosti byly cizí. Otázkou je, proč najednou v rámci akce dívky močí na veřejnosti. Co je na takovémto chování aktivistického a feministického? Nebo je to snad snaha o umělecký projev hodný udělení nějaké ceny? Možná ji nakonec Inna Ševčenková a její souputnice dostanou.

Může to být nějaká cena za systematické útoky na křesťanské církve a hodnoty křesťanství. Jak to ale vysvětlit v dnešní Evropě, která stokrát opakuje, že je založena na křesťansko-židovských základech? Proč Femen útočí na základy této Evropy? Jistě, nebýt mediální podpory akcí těchto výtržnic, v zásadě by se nic nedělo. Ale ony tu podporu mají. Na rozdíl od tisíců slušných mladých dívek, které na internetu činnost Femen odmítají a nechtějí, aby Ševčenková jako údajná feministka mluvila jejich jménem.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Ultrauni (dopis České konferenci rektorů)

9:13 Milan Knížák: Ultrauni (dopis České konferenci rektorů)

Otevřený dopis České konferenci rektorů.