Jan Urbach: Gruzie přijde o Stalinův dárek

29.05.2016 9:31

V Jižní Osetii se má příští rok uskutečnit referendum, ve kterém budou občané rozhodovat o připojení republiky k Ruské federaci. Byl by tak završen proces, který zesílila agrese režimu gruzínského tyranského prezidenta Michaila Saakašviliho proti Cchinvali v roce 2008.

Jan Urbach: Gruzie přijde o Stalinův dárek
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Příslušný dokument přijala politická rada při prezidentovi republiky. Jejího jednání se zúčastnili zástupci orgánů státní moci Jižní Osetie, politických stran a veřejných organizací republiky. „V souladu s dlouhodobými zájmy jihoosetínského národa a ve snaze zajistit stabilitu veřejně-politické situace v Republice Jižní Osetie prohlašujeme, že podporujeme rozhodnutí politické rady při prezidentovi Republiky Jižní Osetie z 26. května 2016 o účelnosti provedení referenda pro vstup republiky Jižní Osetie do sestavy Ruské Federace v roce 2017," praví se v prohlášení. Referendum se má uskutečnit po volbách prezidenta republiky. Podle současné hlavy státu Leonida Tibilova bude třeba změnit ústavu Jižní Osetie, aby se prezident mohl obrátit na nějvyššího představitele Ruské federace s návrhem na založení společného svazového orgánu, kterému předáme své pravomoci. „Tímto způsobem zbavíme Rusko politických rizik, jež mohou vzniknout při přímém vstupu," řekl na prezident Jižní Osetie. Výsledek referenda je předem téměř jasný. Příčinou je nejen Saakašviliho vojenská avantura, ale i samotné připojení jižní části Osetie ke Gruzii z rozhodnutí Josefa Stalina. Dokonce i v dobách Sovětského svazu Jižní Osetie usilovala o spojení s Osetinci v Severní Osetii v rámci Ruské SFSR.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…