Jan Urbach: Kaczyński vede o jedenáct procent

09.04.2017 21:40

Jednoznačně ve prospěch strany Právo a spravedlnost by dopadly polské parlamentní volby, pokud by se konaly minulou sobotu. Strana vedená Jarosławem Kaczyńskim by získala 37 procent hlasů ze 67 procent Poláků, kteří deklarují volební účast. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej).

Jan Urbach: Kaczyński vede o jedenáct procent
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Kacziński

Spokojený může být také lídr Občanské platformy Grzegorz Schetyna. Jeho strany by totiž získala 26 procent hlasů a pevně se zakotvuje jako hlavní opoziční síla. Oproti tomu Ryszard Petru, který ještě před čtvrt rokem do takové role pasoval liberální uskupení Moderní, přivedl stranu na hranici volitelnosti (5 procent). Pokles o 3 procenta během měsíce je tak trendem, který již v příštím měsíci může stranu postavit do mimoparlamentní pozice. Zařadila by se tak k Polské lidové straně (4 procenta) a Svazu demokratické levice se stejnou podporou.

Třetí parlamentní stranou by podle průzkumu bylo hnutí Kukiz’15 s 9 procenty. CBOS průzkumem založeným na osobním dotazování reprezentativního vzorku více než tisíce Poláků nepotvrzuje poslední zprávy o značném pádu podpory Práva a spravedlnost. Spíše než o reflektování veřejného mínění šlo tedy o jeho utváření.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Ústavní krize? Vládní krize?

13:30 Miroslav Josef Bezecný: Ústavní krize? Vládní krize?

Na co máme prezidenta? Na co máme vládu? Spíše by otázka měla znít kdo a pro koho.