Jan Urbach: Kosovský obchod s orgány

26.05.2018 7:36

Ve čtvrtek byli v Prištině odsouzeni dva kosovští Albánci obvinění z odebírání lidských orgánů za účelem nelegálního obchodu. Urolog Lutfi Dervishi byl odsouzen na sedm a půl roku vězení a pokutě osm tisíc euro. Po výkonu trestu nebude smět po dva roky vykonávat lékařskou praxi. Anesteziolog Sokol Hajdini byl odsouzen na rok vězení za vědomou a ochotnou účast na odebírání orgánů.

Jan Urbach: Kosovský obchod s orgány
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace
reklama

Dervishi společně se synem vedl kliniku Medicus, kde od roku 2008 provedli nejméně 23 nelegálních odběrů ledvin. Příjemci, v velké míře z Izraele, platili za novou ledvinu 80-100 tisíc euro. Dárcům orgánů z Rumunska, Kazachstánu, Běloruska, Ruska, Turecka a Izraele nylo nabízeno okolo 10 tisíc euro. Žalobci prokázali, že všichni dárci byli lidé žijící v bídě a po odejmutí orgánu se zhoršil jejich zdravotní stav.

Odběry orgánů jsou v tzv. Republice nelegální. Připomeňme, že v roce 2010 Rada Evropy publikovala zprávu o odpovědnosti kosovských vůdců za smrt několika stovek Srbů, Romů a kosovských Albánců nespolupracujících s teroristickou UCK a odebírání jejich orgánů pro ilegální obchod.

Bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu Carla Del Ponte potom ve své vzpomínkové knize napsala, že asi tři stovky srbských zajatců byly transportovány do Albánie, kde je zabili, vyjmuli jim z těla některé orgány a ty pak prodávali. Ledviny jim údajně z těla brali ještě zaživa. Ve vyšetřování jí ale bylo zabráněno. Podle řady informací v tisku se na obchodu s lidskými orgány měl podílet i nynější „prezident Kosova“ Hashim Thaçi.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jandejsek: Ulice a agrární negramoti se opět snaží připravit nás, české občany a české hospodářství o miliardy korun

22:03 Zdeněk Jandejsek: Ulice a agrární negramoti se opět snaží připravit nás, české občany a české hospodářství o miliardy korun

Není tomu tak dávno, co naše vlády bez odborníků způsobily obrovskou redukci potravinové soběstačnos…