Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

26.11.2021 21:37

Od počátku letošního roku eviduje Velká Británie třikrát vyšší počet ilegálních migrantů než za celý rok 2020. Počet imigrantů, kteří se přeplavili přes Lamanšský průliv od začátku roku 2021 přesáhl 25,7 tisíce. V pondělí to uvedl britský deník Daily Mail.

Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Záchranná operace na moři

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že jen minulou sobotu bylo v Lamanšském průlivu zadrženo nebo zachráněno 886 migrantů na 28 lodích. Francouzské služby zasáhly 14krát a zabránily dalším 466 lidem dostat se do Velké Británie. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla britským poslancům, že probíhá „globální migrační krize“. Zdůraznila, že počet nelegálních migrantů opouštějících Francii je "nepřijatelný".

Britská vláda opakovaně oznámila, že podnikne rozhodnější kroky k zastavení vlny nelegálních přistěhovalců. Efekty však podle veřejného mínění nejsou vidět. Roste tak tlak na premiéra Borise Johnsona, kterého vysoce postavení konzervativci varovali, že prohlubující se krize může inspirovat stranu ve stylu UKIP, která by zvláštní důraz kladla na otázku odporu proti imigraci, uvádí Daily Mail.

Velká Británie letos v červenci uzavřela dohodu s Francií, ve které se počítá s tím, že francouzské úřady výměnou za finanční pomoc efektivněji zastaví nelegální imigranty ve snaze dostat se na druhou stranu Lamanšského průlivu. Podle britské vlády Francie nedělá tolik, kolik by měla. Britské úřady uvedly, že Francie na své straně zadržela přes 20 000 migrantů.

Připomeňme, že letos v červenci britská vláda představila návrh zákona o občanství a hranicích. Znamená zvýšené tresty za nelegální vstup do Velké Británie. Vědomý vstup do země bez povolení se stane trestným činem, za který lze uložit šest měsíců až čtyři roky vězení. Doživotní vězení bude zase hrozit lidem, kteří pašují lidi. Projekt také poskytuje pohraniční stráži další pravomoci k zadržení nelegálních přistěhovalců.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Zastavme útok na ústavnost

21:58 Václav Klaus: Zastavme útok na ústavnost

Václav Klaus k pandemickému zákonu