Jan Urbach: Německo - Ostudná neonacistická provokace

13.10.2021 21:44 | Komentář

V pátek byly v hrobě Maxe Friedlaendera na hřbitově Suedwestfriedhof ve Stahnsdorfu, kde byl v roce 1934 slavný zpěvák a muzikolog židovského původu pohřben, uloženy ostatky pravicového extremisty a antisemity, popírače holocaustu Henryho Hafenmayera.

Jan Urbach: Německo - Ostudná neonacistická provokace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Pohřbu 48letého Hafenmayera se zúčastnilo mnoho pravicových extremistů, včetně neonacisty Horsta Mahlera, který strávil mnoho let ve vězení za podněcování rasové  nenávisti. Mezi truchlícími byli také: neonacistický aktivista a dlouholetý spolupracovník extrémně pravicové strany NPD Thomas Wulff, pravicový blogger Nikolai Nehrling - pseudonym „Der Volkslehrer“ (Učitel lidu) a několikrát odsouzený Dennis Ingo Schulz, takzvaný „Reichsbuerger “(Říšský občan), uvádí portál „Rbb24“.  Během pohřbu byl náhrobek Maxe Friedlaendera potažen černou látkou a před ním byla fotografie popírače holocaustu Hafenmayera.

Jak k tomuto nepochopitelnému incidentu došlo? „Již několik let je možné uzavírat sponzorské smlouvy na historické hroby na hřbitově.  Sponzoři pak nesou náklady na údržbu a péči o historické náhrobky. Na oplátku sponzor získá právo být pohřben na místě, které si sám vybere, “ píše  „Rbb24“.

"To je skandál a ostuda, zjevná a nestydatá provokace neonacistů,“  komentuje událost deník „Bild” a upozorňuje, že policie dokonce toto nelidské shromáždění chránila.

V úterý podal berlínský komisař   antisemitismus Samuel Salzborn trestní oznámení. Obvinění se týkají narušení klidu zesnulých, urážky jejich paměti a podněcování k nenávisti.   „Úmysl je zde zřejmý, pravicoví extremisté záměrně vybrali židovský hrob, aby narušili klid  zesnulých tím, že tam pohřbí popírače holocaustu,“ řekl Salzborn. Podle jeho názoru  celá záležitost musí být vyšetřena v rámci trestního stíhání.

Incident zkritizovala i braniborská vláda. „Přidělení tohoto hrobu popírači holocaustu je fatální chyba a postrádá jakoukoli intuici,“ řekl ministr vnitra Michael Stuebgen.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Prezident v klatbě a nad Českem vyhlášen interdikt

11:17 Lubomír Man: Prezident v klatbě a nad Českem vyhlášen interdikt

Pražská kavárna vyhrála volby a poslední překážkou na její cestě k absolutnímu ovládnutí české země …