Jan Urbach: Orbán o novém evropském politickém domu

07.03.2021 7:37 | Zprávy

Maďarský premiér a lídr strany Fidesz Viktor Orbán v pravidelném vystoupení na vlnách rozhlasové stanice Kossuth Rádió řekl, že kroky jeho strany a Evropské lidové strany se prakticky rozešly. Důvodem je středeční změna pravidel lidovecké frakce v Evropském parlamentu, před kterou Orbán s předstihem varoval šéfa lidoveckých poslanců Manfreda Webera. Následně dvanáct maďarských poslanců lidovecký klub opustilo.

Jan Urbach: Orbán o novém evropském politickém domu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Orbán řekl, že v poslední době několikrát telefonicky hovořil s novým předsedou německé CDU Arminem Laschetem. Pravděpodobně proběhnou ještě další konzultace, „ale v této chvíli musím konstatovat, že naše cesty se prakticky rozešly,“ uvedl předseda Fidesz. Evropská lidová strana se podle něho zbavuje svých tradičních hodnot a stala se přílepkem levice.

Premiér Orbán hovoří o potřebě výstavby nové evropské strany, která bude usilovat o demokratickou Evropu, která bude domovem všech evropských občanů, kteří nechtějí migranty, nechtějí multikulturalismus, nepoddávají se šílenství LGBTQ, hájí evropské křesťanské tradice, respektují svrchovanost národů a považují jejich národy za součást budoucnosti, nikoli minulosti. Takováto síla by měla být schopná shromáždit centristické strany, konzervativní a tradiční křesťanské demokraty.

Orbán v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že zvažované jsou různé návrhy na ozdravení evropské politiky. Všichni cítíme, že náš hlas v nejdůležitějších otázkách doby, aby nepřicházeli migranti, nebyl multikulturalismus, byly respektovány křesťanské tradice, národní suverenita a že národy nepatří minulosti, ale i budoucnosti, takové hlasy v dnešní Evropě zní slabě. Přesto podle Viktora Orbána se takový politický směr stane v Evropě rozhodující silou.

Nyní, kdy Fidesz opustil lidoveckou frakci v Evropském parlamentu, mají prý Maďaři mnohem volnější ruce. „Můžeme jít vlastní cestou. Jde o to, aby lidé jako my, kteří chtějí chránit rodiny, vlast, kteří místo evropského impéria věří ve spolupráci národů, měli v Evropě svůj politický dům,“ řekl Viktor Orbán v pátek ráno v Kossuth Rádió.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Cesta na východ 22. června 1941

15:10 Přemysl Votava: Cesta na východ 22. června 1941

Je to již 83let. Ti poslední hrdinové od Moskvy, Stalingradu, Leningradu, Sevastopolu, Charkova, st…