Jan Urbach: Orbán o novém evropském politickém domu

07.03.2021 7:37

Maďarský premiér a lídr strany Fidesz Viktor Orbán v pravidelném vystoupení na vlnách rozhlasové stanice Kossuth Rádió řekl, že kroky jeho strany a Evropské lidové strany se prakticky rozešly. Důvodem je středeční změna pravidel lidovecké frakce v Evropském parlamentu, před kterou Orbán s předstihem varoval šéfa lidoveckých poslanců Manfreda Webera. Následně dvanáct maďarských poslanců lidovecký klub opustilo.

Jan Urbach: Orbán o novém evropském politickém domu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Orbán řekl, že v poslední době několikrát telefonicky hovořil s novým předsedou německé CDU Arminem Laschetem. Pravděpodobně proběhnou ještě další konzultace, „ale v této chvíli musím konstatovat, že naše cesty se prakticky rozešly,“ uvedl předseda Fidesz. Evropská lidová strana se podle něho zbavuje svých tradičních hodnot a stala se přílepkem levice.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20005 lidí

Premiér Orbán hovoří o potřebě výstavby nové evropské strany, která bude usilovat o demokratickou Evropu, která bude domovem všech evropských občanů, kteří nechtějí migranty, nechtějí multikulturalismus, nepoddávají se šílenství LGBTQ, hájí evropské křesťanské tradice, respektují svrchovanost národů a považují jejich národy za součást budoucnosti, nikoli minulosti. Takováto síla by měla být schopná shromáždit centristické strany, konzervativní a tradiční křesťanské demokraty.

Orbán v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že zvažované jsou různé návrhy na ozdravení evropské politiky. Všichni cítíme, že náš hlas v nejdůležitějších otázkách doby, aby nepřicházeli migranti, nebyl multikulturalismus, byly respektovány křesťanské tradice, národní suverenita a že národy nepatří minulosti, ale i budoucnosti, takové hlasy v dnešní Evropě zní slabě. Přesto podle Viktora Orbána se takový politický směr stane v Evropě rozhodující silou.

Nyní, kdy Fidesz opustil lidoveckou frakci v Evropském parlamentu, mají prý Maďaři mnohem volnější ruce. „Můžeme jít vlastní cestou. Jde o to, aby lidé jako my, kteří chtějí chránit rodiny, vlast, kteří místo evropského impéria věří ve spolupráci národů, měli v Evropě svůj politický dům,“ řekl Viktor Orbán v pátek ráno v Kossuth Rádió.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 211. díl. Šílenství davů

22:19 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 211. díl. Šílenství davů

Douglas Kear Murray (* 16. července 1979) je britský spisovatel, novinář a politický komentátor. Je …