Jan Urbach: Předseda parlamentu v Kyjevě chválí Hitlera

07.09.2018 21:42

Předseda ukrajinského Andrej Parubij má Adolfa Hitlera za „největšího“ demokrata. Řekl to v pořadu kyjevské televize „ICTV“. „Největší člověk, který praktikoval přímou demokracii, byl Adolf Aloizovič v 30. letech,“ řekl Parubij a vyzval, aby nebylo zapomínáno na přínos Hitlera v jejím vývoji.

Jan Urbach: Předseda parlamentu v Kyjevě chválí Hitlera
Foto: wikipedia.org
Popisek: Adolf Hitler na vrcholu své moci

"Obracím se na všechna velvyslanectví evropských zemí, v první řadě na Německo, aby ocenily naši vládu a Parubije a přerušili s nimi veškeré styky," reagoval na skandální vyjádření poslanec Vadim Rabinovič. Oznámil také, že na Parubije již podal trestní oznámení za "propagaci fašismu".

Není to první případ, kdy určití ukrajinští politici, kteří ovládli scénu po státním převratu v roce 2014, adorují Adolfa Hitlera. Např. letos v dubnu poslankyně městské rady ve Lvově za stranu Svoboda Marjana Batiuk v den narození Adolfa Hitlera na svém profilu na Facebooku napsala: „Velký člověk, proč to neříkat.“ O měsíc později ukrajinský konzul v německém Hamburku Vasilij Marušinec nazval fašismus „čestnou“ záležitostí a také představil svou verzi ukrajinské vlajky se svastikou.

V těchto souvislostech je ale třeba také uvést vyzdvihování příslušníků ukrajinské dobrovolnické divize SS Galizien, příslušníků kolaborantské Organizace ukrajinských nacionalistů nebo Ukrajinské povstalecké armády i „ukrajinských hrdinů“ jako Stephan Bandera nebo Roman Šuchevyč.

Oficiální se přihlášení k Hitlerovi z úst předsedy parlamentu a dříve např. šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, je ovšem jiná záležitost a nelze ji bagatelizovat. Postoj Evropské unie, a také českých představitelů, bude proto vypovídající o hodnotách, které vyznávají. Jestliže odpovědí na apel Vadima Rabinoviče bude mlčení, stávají se podporovateli dnešního ukrajinského neonacismu a ponesou spoluodpovědnost za tragédie budoucnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Lenka Procházková a My kacíři, 1. díl

22:29 Petr Brandtner: Lenka Procházková a My kacíři, 1. díl

V nejbližších dnech vyjde v novém nakladatelství Ivana Davida jako první titul nová kniha Lenky Proc…